WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test routera AVM Fritz! Box 7590

Na moje biurko zaczęły trafiać urządzenia sieciowe. Od teraz recenzje routerów będą pojawiać się znacznie częściej na łamach WhatNext. Startujemy z testami urządzeń zza zachodniej granicy – przywitajcie AVM Fritz! Box.

Router od operatora sieci internetowej, to bardzo często budżetowa konstrukcja, która wystarcza jedynie do podstawowego działania sieci domowej. Jeżeli chcemy mieć np. większy zasięg lub połączyć po Wi-Fi większą ilość urządzeń, to nie mamy wyjścia, jak tylko zakupić własne urządzenie. Sprawa ma się podobnie, jeżeli tworzymy sieć w małej firmie. Dla bardzo wymagających użytkowników, przygotowano konstrukcje takie jak testowany dziś przez nas AVM Fritz! Box 7590. Sprawdźmy, co potrafi najnowsza maszynka od niemieckiego producenta.

Wykonanie i wygląd

Router przyjeżdża do nas w zwykłym kartonie. Wewnątrz otrzymujemy instrukcję, zasilacz kabel LAN 1,5m, 4 metrowy kabel DSL i 2x adapter DSL. Wszystko powinno wystarczyć do podłączenia sieci domowej zarówno kablowej, jak i telefonicznej.
Design od routerów Fritz! Box jest dość specyficzny i albo się go lubi, albo nie. Wyglądają trochę zabawkowo i nie każdemu mogą przypaść do gustu. Dla mnie taki wygląd nie stanowi problemu, wolę jednak nieco bardziej nowoczesny wygląd. Całość wykonano z błyszczącego plastiku, który niestety zbiera ślady palców oraz kurz.

Dane techniczne

AVM nie podaje niestety etykiety AC w ogólnie przyjętych standardach. Po specyfikacji możemy wywnioskować jednak, że jest to najpewniej Wi-Fi AC 2350 – wskazuje na to MU-MIMO x4, prędkość WiFi AC do 1733Mb/s. Wi-Fi n ma pracować maksymalnie do prędkości 800Mb/s. Anteny wbudowano na stałe. Dodatkowo mamy 4 porty Gigabit Ethernet, jeden port WAN, jeden DSL oraz 3 telefoniczne. Do tego udostępniono 2 porty USB 3.0. Fritz! Box 7590 obsługuje aż do 12 tuneli VPN. Router posiada modemy DSL/ADSL2+ oraz VDSL/VDSL2, obsługuje również udostępnianie sieci kablowej za pomocą portu WAN. Nie mamy niestety modemu 2g/3g/LTE.

Router posiada też bardziej zaawansowane opcje, przygotowane głównie z myślą o firmach i inteligentnej sieci domowej. Router posiada funkcję centrali telefonicznej, umożliwiającej konfigurację numeru analogowego, konfigurację do 10 numerów w telefonii VoIP, bazę DECT, pozwalającą na połączenie do 6 telefonów Fritz!Fon (lub innych, wspierających DECT) oraz podłączenie aż do 10 inteligentnych gniazdek Fritz!DECT. Router współpracuje też z domofonami oraz bramofonami. Nie zapomniano też o usłudze My Fritz!, która pozwala na dostęp do routera zdalnie, z dowolnego miejsca.

Producent udziela też aż 5 letniej gwarancji na swoje urządzenia.

Oprogramowanie

AVM należą się spore brawa za bardzo przystępną dla każdego nakładkę systemową. Widać doskonale, że sprzęt przeznaczony jest dla zwykłego użytkownika, a nie dla administratora sieciowego. Każdy zrozumie większość opisów bez problemu. I tak np. zamiast QoS użyto „definiowanie priorytetów” i opis tej opcji. Oddano też opcje kontroli rodzicielskiej, które również konfiguruje się wyjątkowo łatwo. Wystarczy wybrać urządzenie, dalej zakres kontroli i już. Podobnie sieci WLAN oraz opcje zarządzania energią – wszystko proste i intuicyjne. Przyczepić się mogę jedynie do konfiguracji udostępniania dysku podłączonego pod USB, czyli opcji Fritz!NAS. Tutaj musiałem trochę się nagimnastykować, aby wszystko działało (dysk nie chciał zmapować się poprawnie). Poza tym, mamy opcje diagnostyczne, tryb dla gości, ustawienia bezpieczeństwa i kreatory, które poprowadzą „za rączkę” mniej obeznanego użytkownika.

Testy

Test zasięgu sieci Wi-Fi wykonywany jest telefonem Samsung Galaxy A5 2017. Jest to średnia półka wyższa, która relatywnie obrazuje zasięg Wi-Fi każdego urządzenia. Modem, to Compal CH7465LG prędkość sieci kablowej wynosi 250dl/20up Mb/s.

Zaraz po podłączeniu czekała mnie naprawdę miła niespodzianka. Po samym podłączeniu przewodów, router wykrył połączenie i przełączył się natychmiastowo w bridge. Oczywiście w takim trybie nie miałem możliwości konfiguracji oprogramowania ani pozostałych ustawień, jednak zwykły Kowalski może z tego skorzystać.

W kwestii działania sieci LAN naprawdę nie mam nic do zarzucenia. Płyta główna bezproblemowo połączyła się w trybie Gigabit i działała bezproblemowo w nim przez cały czas. Prędkość łącza nie spadła, ping również pozostał na bardzo dobrym poziomie. QoS również zadziałał poprawnie. Ustawienie priorytetu na mój komputer spowodowało, że pobieranie sporych plików nie rzutowało zbytnio na wydajność mojej sieci.

Wi-Fi

Wi-Fi spisuje się dobrze w kwestii prędkości, za to rewelacyjnie w przypadku zasięgu. Na laptopie z kartą Intel Dual Band Wireless-AC 7265 w odległości 1 metra, średnia prędkość w teście FTP wynosiła około 750 Mb/s. Jest to wynik bardzo dobry, lecz nie idealny. Do osiągnięcia pełnej prędkości potrzebna będzie desktopowa karta sieciowa PCIe 4×4.

Zasięg oraz siła sygnału są za to rewelacyjne. Poniżej wyniki pomiaru wraz z warunkami. Test wykonany telefonem Samsung Galaxy A5 2017, wartość w dBm (im bliżej zera, tym lepiej):
– 2 metry od routera, brak przeszkód: 2,4GHz -40dBm,  5GHz -30 dBm;
– 3 metry od routera, ściana działowa (ok 15 cm): 2,4GHz – 50dBm,  5GHz -55 dBm;
– 1 metr od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz -40 dBm,  5GHz -50 dBm;
– 2 metry od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz -58 dBm,  5GHz -62 dBm;
– 5 metrów od routera, ściana działowa oraz mur: 2,4GHz -70 dBm,  5GHz -78 dBm;
– extreme – 10 metrów od routera przez sąsiadujące mieszkanie przy transformatorze elektrycznym: 2,4GHz -78 dBm,  5GHz brak sygnału.

Wyniki są naprawdę zadowalające. Router umiejscowiony w praktycznie każdym miejscu w mieszkaniu pozwoli na objęcie zasięgiem całej jego powierzchni, w przypadku domów jednorodzinnych, router umiejscowiony w środku też powinien dla większości wystarczyć. Minimalna siła sygnału, która pozwoli na stabilne połączenie, to około 75-80dBm. Jak widać, nawet w wariancie extreme, który planowałem wrzucić jako ciekawostkę lub żart, nadal jestem w stanie korzystać z sieci w 2,4GHz. Fakt, że siła sygnału jest na granicy działania, ale mimo wszystko jest i pozwala na przeglądanie sieci.

Podsumowanie

Gdybym miał najprościej opisać nowy model od AVM, napisałbym – bardzo dobry i bardzo funkcjonalny router. Oferuje fenomenalny zasięg, optymalną prędkość Wi-Fi, przystępność oprogramowania i mnogość opcji oraz ogólnie niezłą jakość wykonania. Kosztuje przy tym około 1200zł, co na pierwszy rzut oka może wydawać się to nieco dużą kwotą, jak za dwuzakresowy router. Konkurencja za niewiele więcej oferuje już standard Wi-Fi AC 3100 i znacznie większe prędkości. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę funkcje, które ten router oferuje, to otrzymujemy potężną maszynkę zarówno do nowoczesnego, inteligentnego domu, jak i tanią centralę sieci w firmie. Każdy zaznajomiony z tematem wie, że centrale telefoniczne oraz sieciowe dla firm kosztują znacznie, znacznie więcej. Jeżeli szukacie dobrze wykonanego, trwałego i prostego w obsłudze routera z rewelacyjnym zasięgiem Wi-Fi, który będzie funkcjonalną bazą do rozbudowywania w przyszłości, to definitywnie musicie sprawdzić Fritz! Box 7590.