WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test routera AVM Fritz!Box 3490

Dziś na stole mam model ze średniej półki z oferty niemieckiego producenta AVM. Oto Fritz!Box 3490

Wykonanie i wygląd

Router przychodzi do nas w charakterystycznym dla AVM, niebieskim pudełku. W środku samo urządzenie, kilka przewodów, zasilacz i broszurki z informacjami o gwarancji oraz instrukcja. Wygląd samego sprzętu jest bardzo typowy dla routerów Fritz!Box – srebrno-czerwony plastik, to charakterystyczny wyróżnik tych modeli. Nie inaczej jest tym razem – ten wygląd albo się lubi, albo nie. Jakościowo jest po prostu ok. Plastiki nie powalają jakością, ale nie są też tandetne. Korpus trochę zbiera kurz, jednak nie palcuje się. Porty są bardzo solidne (tyczy się to zarówno gniazd sieciowych jak i USB), przewody trzymają się w nich naprawdę mocno i nie ma mowy o losowym odłączeniu się któregoś z nich.

Specyfikacja techniczna

AVM w tym wypadku również nie podaje etykiety Wi-Fi AC, jednak na pewno jest to AC 1600. Wi-Fi AC pracuje do 1300mbps, Wi-Fi n powinno osiągać do 450mbps. Porty LAN, to 4x Gigabit Ethewrnet. Router posiada modemy DSL/ADSL2+ oraz VDSL/VDSL2, obsługuje również udostępnianie sieci kablowej za pomocą portu LAN1 – brak niestety osobnego portu WAN. Nie mamy też niestety modemu 2g/3g/LTE.
Nie zabrakło dwóch portów USB 3.0, funkcji media serwera, zarządzania zdalnego (przez usługę My Frizt!) oraz centralki telefonicznej (tylko VoIP).

Producent udziela 5 letniej gwarancji na urządzenie

Oprogramowanie

Jest to zdecydowanie element, który u AVM lubię najbardziej. Oprogramowanie nie ustępuje w niczym od wcześniej recenzowanego Fritz!Box 7590 i jest do niego bliźniaczo podobne. Naprawdę podoba mi się jego przystępność, intuicyjność oraz mnogość opcji. Mniej zaawansowani użytkownicy bez problemu poradzą sobie z samodzielną konfiguracją urządzenia, natomiast ci bardziej obeznani również znajdą bez problemu wszystkie interesujące ich funkcje. Jest tu naprawdę wszystko, czego potrzebujemy – kreatory, diagnostyka sieci, dane dostępu, kontrola rodzicielska oraz przełączanie czasowe Wi-Fi. Jedyne, czego mogę się przyczepić to funkcja NAS. Mogłaby być lepiej zaprojektowana.

Testy praktyczne

Test zasięgu sieci Wi-Fi wykonywany jest telefonem Samsung Galaxy A5 2017. Jest to średnia półka wyższa, która relatywnie obrazuje zasięg Wi-Fi każdego urządzenia. Modem, to Compal CH7465LG prędkość sieci kablowej wynosi 250dl/20up Mb/s.

Przy podłączeniu kablowym, z którego korzystam, tracimy niestety jedno złącze LAN. Na szczęście nie był to dla mnie zbyt duży problem. Gigabit działa stabilnie i bez zarzutu, nie mam się do czego tutaj przyczepić.
NAS nie powala. Pobieranie odbywało się z prędkością około 6-7MB/s (ten sam dysk podłączony bezpośrednio osiąga 150MB/s przy kopiowaniu tego samego pliku).

Wi-Fi

Test wykonany telefonem Samsung Galaxy A5 2017, wartość w dBm (im bliżej zera, tym lepiej):
– 2 metry od routera, brak przeszkód: 2,4GHz – 50 dBm,  5GHz – 29 dBm;
– 3 metry od routera, ściana działowa (ok 15 cm): 2,4GHz – 50 dBm,  5GHz – 49 dBm;
– 1 metr od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz – 36 dBm,  5GHz – 50 dBm;
– 2 metry od routera, mur (ściana nośna): 2,4GHz – 42 dBm,  5GHz – 52 dBm;
– 5 metrów od routera, ściana działowa oraz mur: 2,4GHz – 72 dBm,  5GHz – 71 dBm;
– extreme – 10 metrów od routera przez sąsiadujące mieszkanie przy transformatorze elektrycznym: 2,4GHz – 80 dBm,  5GHz brak sygnału.

Zasięg oraz moc anten jest wprost rewelacyjny. Nie mam innych słów. Dla Fritz!Boxa 3490 niestraszne są ściany czy inne przeszkody. Jak widać – większy wpływ na siłę sygnału ma sama odległość od urządzenia, niż przeszkody. Wynikami jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Sama prędkość jest bardzo typowa dla Wi-Fi AC 1600 – w odległości 2 metrów i bez przeszkód, laptop wyposażony w kartę Intel Dual Band Wireless-AC 7265 osiągał w teście FTP wartości około 600Mb/s zarówno w opcji klient > serwer jak i serwer > klient. Wynik jest naprawdę zadowalający.

Podsumowanie

Fritz!Box 3490 to kolejny, bardzo dobry router od AVM. Jest to typowy router domowy, który świetnie posłuży jako centrala prostej sieci w sporym mieszkaniu. Na wyróżnienie zasługuje Wi-Fi – działa naprawdę rewelacyjnie. Model ten ma już trochę na karku, dlatego szkoda, że nie znalazły się opcje smart czy obsługa Dect, ale mimo wszystko jest to nadal bardzo dobre urządzenie. Obecnie można go nabyć za około 650zł, co jest nieco przesadzoną ceną. Fakt – za taką cenę router oferuje bardzo długą gwarancję, wsparcie oprogramowania (które jest rewelacyjne) i naprawdę dobry zasięg Wi-Fi, jednak jest to nieco za mało na usprawiedliwienie tej ceny. Jeżeli jego cena nieco spadnie, na pewno stanie się znacznie, znacznie atrakcyjniejszym wyborem. Ode mnie wyróżnienie za świetne działanie Wi-Fi.