WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test routera D-Link DIR-809

Dziś na warsztat bierzemy jedno z najtańszych urządzeń, jakie można znaleźć na rynku. Oto przed Wami D-Link DIR-809 – oferujący Wi-Fi AC za grosze. 

Nie każdemu potrzebny jest router z najwyższej półki cenowej. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, czy jest sens kupowania sprzętu za przysłowiową „stówkę”.

Wygląd i wykonanie

Sprzęt przychodzi w sporym, schludnym pudełku. Zestaw, jaki otrzymujemy jest całkiem pokaźny, jak na cenę. W pudełku mamy płytę, instrukcję i gwarancję, niezbędne kable i zasilacz. Sam router jest bardzo mały i schludny. Diody są ukryte w taki sposób, że nie rażą i widać je jedynie z wysokiego kąta. Całość wykonana jest z plastiku, który łapie kurz, ale nie palcuje się nadmiernie. Rozczarowało mnie nieco, że anteny przytwierdzono na stałe. Ogólna jakość wykonania jest zadowalająca, jak na ten próg cenowy.

Specyfikacja i oprogramowanie

D-Link DIR-809 nie powala ogólną specyfikacją, poza jednym jego aspektem. Mamy tutaj 4 porty Fast Ethernet 10/100, zabrakło niestety Gigabit Ethernet 10/100/1000. Zabrakło również portu USB. Jest natomiast osobny port WAN. To, czym ten router zaskakuje jest to, że posiada Wi-Fi w standardzie ac oraz siłą rzeczy jest dwuzakresowy (jednoczesne działanie częstotliwości 2,4GHz oraz 5GHz). Etykieta AC, to jedynie AC750, jednak pozwala to na osiągnięcie prędkości w 2,4GHz do 300Mbps, natomiast 5GHz do 433Mbps.
Oprogramowanie niestety nie należy do mocnych stron D-Link. Nie jest zbyt przystępne dla mniej zaawansowanych użytkowników i nie należy do najbardziej intuicyjnych. Posiada prostą konfigurację, jednak z niej nie ustawimy nic, poza rodzajem Internetu, nazwą i hasłami do Wi-Fi. Tryb zaawansowany jest niestety zbyt nieintuicyjny. W routerze brakuje niestety opcji kontroli rodzicielskiej oraz profilu gościa. Jest to urządzenie, które ma zapewnić sieć przede wszystkim po Wi-Fi i nic więcej.

Testy praktyczne

Test zasięgu sieci Wi-Fi wykonywany jest telefonem Samsung Galaxy A5 2017. Jest to średnia półka wyższa, która relatywnie obrazuje zasięg Wi-Fi każdego urządzenia. Modem, to Compal CH7465LG prędkość sieci kablowej wynosi 250dl/20up Mb/s.

Fast Ethernet działa tak, jak można się tego spodziewać. Nie jest w stanie wykorzystać więcej, niż ~70Mbps pobierania i taki wynik otrzymujemy. Ciekawiej się robi w przypadku Wi-Fi

Test wykonany telefonem Samsung Galaxy A5 2017, wartość w dBm (im bliżej zera, tym lepiej):

Warunki 2,4GHz 5GHz
2 metry od routera, brak przeszkód -44 dBm -33 dBm
3 metry od routera, ściana działowa (ok 15 cm) -56 dBm -57 dBm
1 metr od routera, mur (ściana nośna) -44 dBm -55 dBm
2 metry od routera, mur (ściana nośna) -55 dBm -58 dBm
5 metrów od routera, ściana działowa oraz mur -71 dBm -80 dBm
extreme – 10 metrów od routera przez sąsiadujące mieszkanie przy transformatorze elektrycznym -81 dBm -87 dBm

Wi-Fi radzi sobie nieźle z dystansem, jednak już znacznie gorzej z przeszkodami. Muszę koniecznie dodać, że w wariancie extreme sieci są wykrywane, jednak połączenie się z Internetem jest niemalże niemożliwe. Liczyłem, że przy sporych gabarytów antenach, te będą potrafiły nieco więcej. Nie mogę też nie wspomnieć, że całkiem nieźle działa 5GHz – wyniki nie są złe. W tej kategorii cenowej najpewniej są jedne z najlepszych.

Podsumowanie

Ostatecznie test DIR-809 wyszedł dość krótki, gdyż i sprzęt nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Nie jest to jednak jego minus. Musimy cały czas pamiętać, że to router, który kosztuje sto złotych a mimo to oferuje Wi-Fi ac i pracuje dwuzakresowo. Dużo znacznie droższych sprzętów często ma jedynie Wi-Fi n, nie wspominając już o dwuzakresowej pracy w pasmach 2,4 oraz 5GHz. Co nam to daje? Ano dwuzakresowy router ma dwa osobne radia, które pracują jednocześnie i bez zakłócania siebie nawzajem. Jest to o tyle ważne, że pozwala nam na pracę na większej liczbie urządzeń podłączonych do routera jednocześnie. Jeżeli szukamy taniego sprzętu, który ma po prostu działać i jednocześnie oferować dobre Wi-Fi, to zdecydowanie polecam D-Link DIR-809. Sprawdzi się doskonale, jako router zastępczy, w domku letniskowym albo jako sprzęt do np. hotelu czy dla gości w firmie.

*zdjęcia produktu pochodzą ze strony producenta