Scythe Ashura to już drugie chłodzenie japońskiej firmy, którego recenzję mam okazję opublikować na łamach WhatNext?. Tym razem jest to duża wieża, która posiada 140 mm wentylator oraz sześć ciepłowodów. Czy jego wydajność będzie satysfakcjonująca?

Scythe Ashura zapakowany jest w kartonowe pudełko, na którym, podobnie do Tatsumi, są różne „znaczki” w różnych językach. Wśród akcesoriów ponownie znajduje się system montażowy, instrukcja obsługi, klipsy montażowe do wentylatorów, śrubokręt oraz pasta termoprzewodząca. Tym razem producent, zgodnie ze swoimi zapewnianiami, dodał do coolera dodatkowe klipsy, które pozwolą na montaż do dwóch wentylatorów. Ponownie pasta termoprzewodząca wystarczy tylko na jedną aplikację. Miłym dodatkiem jest śrubokręt ułatwiający montaż chłodzenia w ciasnej obudowie. Klipsy pozwalają na montaż dodatkowego wentylatora 120 mm (dołączony 140 mm ma otwory zgodne ze śmigłami 120 mm). Ponownie gwarancja trwa przez 2 lata.

 Ashura ma wymiary 161 mm x 145 mm x 65 mm i waży 750 g. Jego wykonanie jest bardzo dobre, finy są sztywne oraz ich konstrukcja nie jest typowa- znajdują się tam wybrzuszenia które mają na celu polepszenie przepływu powietrza. Warto też zwrócić uwagę na czarną płytkę na samej górze, która zdecydowanie poprawia wygląd coolera. Podstawka została dobrze wypolerowana i pokryta niklem. Wychodzi z niej sześć 6 mm ciepłowodów, które nie są położone symetrycznie względem siebie. Ma to na celu zapewnienie większej kompatybilności z pamięciami RAM.

Dołączony wentylator to model GlideStream 140 PWM (SY1425HB12M-P). Kręci się on z prędkością od 500 RPM do 1300 RPM, generując przy tym przepływ powietrza od 37.37 CFM do 97.18 CFM (od 63 m³/h do 165 m³/h), ciśnienie od 0.15 mmH²O do 1.02 mmH2O oraz hałas od 13 dBA do 30,7 dBA. Jego konstrukcja opiera się na łożysku ślizgowym a jego MTBF wynosi 30 tysięcy godzin. Wentylator obsługuje także PWM. Na ruchomych łopatkach można dostrzec specjalne wyżłobienia. Mają one an celu zmniejszenie oporu powietrza, dzięki czemu przepływ powietrza będzie lepiej zoptymalizowany. Ma on także otwory zgodne z wentylatorami 120 mm dlatego też istnienie możliwość montażu drugiego wentylatora ale już 120 mm.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Pierwsze co pewnie Was zadziwi to czemu na wykresach jest 1400 RPM jak producent podaje maksymalnie 1300 RPM? Otóż wartość nominalna ma dokładność +/- 10%. W testowanym modeli akurat miałem to szczęście, że wentylator osiągał 1400 RPM. Stąd też wyniki na takiej prędkości obrotowej. Ashura jest bardzo wydajnym coolerem. W testach osiąga on poziom Noctua NH-U14S, czyli bezpośredniej konkurencji. Jednakże jest on znacznie głośniejszy, w szczególności na najwyższych obrotach.

Scythe Ashura kosztuje około 180 zł. Jak na swoją wydajność jest zdecydowanie godny polecenia, cena nie jest zawyżona. Osiąga on poziom NH-U14S, który jest o około 100 zł droższy! Jednakże cooler ma swoje wady, gdzie największą jest kultura pracy. Dołączony wentylator jest po prostu głośny na pełnych obrotach. Jednakże jeśli wam to nie przeszkadza to polecam jego zakup.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!