WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test serwera NAS Asustor AS4004T

Otrzymaliśmy właśnie do recenzji kolejny NAS od Asustora. Jest to model AS4004T, który na papierze wygląda bardzo dobrze. Czy pozytywne wrażenia zostaną utrzymane po testach?

Wygląd

Serwer został zapakowany w biały karton. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz, dwa kable RJ-45, jeden 10GBE LAN, śrubki, płytkę oraz instrukcję. Dodatki są więc standardowe i zapewniają odpowiednią obsługę NASa. Gwarancja wynosi 3 lata.

AS4004T wygląda bardzo dobrze. Obudowa została powyginana na kształt diamentu, a przednia zaślepka jest mocowana na magnes, także znakomicie się prezentuje. Serwer ma wymiary 170 mm x 174 mm x 230 mm i wazy 2,2 kg. Z przodu, pod zaślepką, znajdują się miejsca na cztery dyski 2,5/ 3,5 cala. Ich maksymalna pojemność może wynosi 56 TB, po 14 TB na kieszeń oraz montuje się je beznarzędziowo – wyjątkiem są mniejsze dyski, które należy przykręcić.

Obok znajduje włącznik, diody informujące o działaniu serwera, przycisk do backupu oraz złącze USB 3.0. NAS stroi na czterech nóżkach, które zapewniają brak ślizgania się po różnych powierzchniach. Z tyłu znajduje się 120 mm wentylator, dwa złącza Gigabit Ethernet, jedno 10Gigabit Ethernet, złącze USB 3.0, wejście na zasilacz oraz blokada Keningston Lock.

Produkt Asustora został wyposażony w procesor Marvell ARMADA-7020 1,6 GHz oraz 3 Gb pamięci RAM DDR. Dyski obsługiwane są za pomocą złączy Sata3 oraz można je połączyć w JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Obsługiwany format dysków wewnętrznych to EXT4 a zewnętrznych FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT. AS4004T  posiada wbudowany system ADM 3.1 oraz wspiera takie systemy jak:

  • Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012,
  • Mac OS X 10.6 Onwards,
  • UNIX, Linux, and BSD.

Obsługiwane protokoły sieciowe to: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog.

Oprogramowanie i testy

Zacznijmy od aplikacji mobilnej. Nazywa się ona AiMaster i można ją bezproblemowo pobrać z chociażby Google Play. Aplikacja bezproblemowo wykrywa serwer podłączony do routera. Można się z nim połączyć poprzez automatyczne wykrywanie i wpisanie hasła. Aplikacja posiada wbudowane opcje takie jak możliwość wykonywania kopii zapasowych, monitor aktywności czy centrum aplikacji, gdzie można całością zarządzać. Dodatkowe rzeczy takie jak AiMusic, AiFote czy AiVideos można bezproblemowo zainstalować. Całość jest spolszczona więc nie ma problemów z obsługą.

Najłatwiej jest znaleźć serwer dzięki narzędziu Asustor Control Center. Można też wpisać adres IP i także połączyć się z AS4004T. Potem wystarczy wpisać login i hasło i mamy dostęp do możliwości zainstalowanego systemu. Warto tutaj wspomnieć, że jest on w języku polskim więc z obsługą nie ma żadnych problemów.

Zacznijmy od monitora aktywności. Pozwala on na podejrzenie zużycia każdego z podzespołów oraz na podglądnięcie wszystkich uruchomionych procesów. Przydaje się to w momencie, jeśli serwer zacząłby chodzić wolniej.

Kolejna rzecz to centrum aplikacji. Pozwala ono na zarządzanie zainstalowanymi appkami oraz doinstalowywanie kolejnych. Także istnieje możliwość ich prostej aktualizacji czy modyfikowania.

AS4004T posiada wbudowany prosty w użyciu eksplorator plików. Pozwala on na dostęp do wszystkich danych na serwerze a także na urządzeniach zewnętrznych. Można łatwo edytować pliki, przenosić je czy usuwać.

Ważną rzeczą są ustawienia serwera. Z racji obecności języka polskiego także nie ma problemów z ich zmianą. Można edytować i zmieniać porty HTTP, ustawiać nazwę serwera w sieci, zarządzać oszczędzaniem energii czy włączyć funkcję Ez-Connect. Ta ostatni pozwala na łączenie się z AS4004T z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Ciekawą rzeczą jest też tryb nocny, który pozwala na wyłączenie odpowiednich wskaźników LED. W ustawieniach można też dokonać aktualizacji systemu czy przywrócenia ustawień fabrycznych.

Ez Sync Manager pozwala na synchronizowanie danych pomiędzy serwerem NAS a danymi na komputerze. Także można pobrać na telefon aplikację AiData i w ten sposób synchronizować dane. Bardzo przydatna funkcja.

Kolejna przydatna aplikacja dłuży do wykonywania kopii zapasowych. Można wykonać backup poprzez FTP, lokalnie czy zewnętrznie. Jest też dostępna funkcja one Touch backup, która pozwala na skonfigurowanie działania przycisku znajdującego się z przodu. Ciekawą opcją jest też możliwość cloud backup, która pozwala na wykonywanie kopii zapasowych z NAS do Amazon S3 i odwrotnie.

Na AS4004T znajdziecie dwa foldery z różnymi aplikacjami. Są tam appki do odtwarzania filmów, muzyki czy przeglądania zdjęć. W kolejnym folderze znajdziecie apliakcje do synchronizowania danych pomiędzy zewnętrznymi dyskami w chmurze, takimi jak Google Drive czy Dropbox. Także można tego dokonywać z iTunes. Możliwości jest więc naprawdę wiele.

AS4004T posiada wbudowaną chmurę. Dzięki niej można mieć dostęp do danych z każdego miejsca na świecie. Pliki można bezpiecznie przechowywać, współdzieli z innymi osobami czy tworzyć linki do nich. Opcji jest ponownie mnóstwo i chmura jest w pełni funkcjonalna.

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość stworzenia serwera VPN. Obsługuje on protokoły PPTP, OpenVPN i zapewnia pełne bezpieczeństwo połączeń. Warto się zastanowić nad uruchomieniem tej opcji.

Ostatnia jest aplikacja do obsługi kamer. Możecie wszelkie kamery podłączyć do serwera i mieć do nich wgląd za pomocą appki. Obsługuje ona do 36 kamer i jest też dostępna na smartfony. Dzięki niej w jednym miejscu będziecie mieli wgląd na to, co się dzieje w interesującym Was miejscu.

AS4004T posiada jeszcze mnóstwo różnych aplikacji, których nie sposób jest wymienić. Warto więc zapoznać się z centrum aplikacji i wybrać te, które Was interesują.

Podczas użytkowania serwera nie miałem z nim żadnych problemów. Po podłączeniu kablem do routera był on widoczny w sieci i na wszystkich urządzeniach. Połączenie było bardzo sprawne, nic się nie zacinało ani nie lagowało.

Prędkość kopiowania jednego pliku o wielkości 9,76 GB przy komputerze podłączonym bezpośrednio do routera wynosiła 105 MB/s. Kopiowanie wielu plików zdjęciowych odbywało się z prędkością 10-20 MB/s. Wyniki CDM wskazują na odpowiednią prędkość wbudowanego dysku. NAS jest bardzo cichy podczas działania – praktycznie nie jesteście w stanie go usłyszeć. Jedyne co do nas dociera to pracujące dyski. Podczas pracy pobiera on ok. 19 W w spoczynku i do 27 W przy kopiowaniu plików.

Podsumowanie

Asustor AS4004T kosztuje około 2100 zł. W mojej opinii jest to bardzo dobry serwer NAS w tej cenie. Wygląda on bardzo dobrze oraz jest funkcjonalny. Brakuje mu WiFi, ale i tak jest lepiej podłączyć go do np. routera. NAS jest cichy podczas działania oraz pobiera mało mocy. Asustor AS4004T jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Posiada on bogate oprogramowanie, które pozwala na mnóstwo różnych możliwości. Także sama mobilna aplikacja jest niczego sobie.

Serwer obsługuje do 4 dysków, z czego każdy może być o pojemności do 14 TB. AS4004T posiada złącze 10 GbE, które na razie może pozostawać niewykorzystane. Ale w przyszłości, gdy będziecie mieli odpowiedni sprzęt, zapewni ono jeszcze szybsze transfery niż te uzyskane w testach. Serwer działa płynnie, nie zawiesza się i nie ma problemów z konfiguracją. Jeśli więc szukacie takiego urządzenia do firmy to zdecydowanie warto zainteresować się propozycją Asustora.