WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test serwera NAS Asustor AS6302T

Asustor debiutował już na łamach WhatNext z testem NASu. Wypadł on bardzo dobrze i zdecydowanie był godny polecenia. Czy kolejna konstrukcja od tego producenta równie dobrze sprawdzi się w użytkowaniu?

NAS otrzymałem w białym opakowaniu z rysunkami produktu. Oprócz AS6302T w środku znajduje się jeszcze zasilacz, kabel ethernet, śrubki, płyta ze sterownikami i instrukcja. Zasilacz jest to model DPS-65VB firmy Delta Electronics. Reszta dodatków jest raczej standardowa.

AS6302T ma wymiary 163,5 mm x 108 mm x 230 mm i waży 2 kg. Wygląda on przecieciętnie – jak standardowy serwer NAS, nie ma w nim nic ciekawego. Z przodu znajdują się dwie kieszenie na dyski, włącznik, złącze USB 3.0 oraz diody informujące o pracy urządzenia. Dyski montuje się banalnie, bez większych trudności. Należy jednak pamiętać, że nie otrzymujemy ich w zestawie. Góra oraz boki to standardowa blacha – nic ciekawego tam nie ma. Urządzenie stoi bardzo stabilnie na czterech gumowych nóżkach. Z tyłu znajduje się 70 mm wentylator, dwa złącza USB 3.0, jedno USB 3.0 Type-C,  HDMI 2.0, S/PDIF, 2x gigabit Ethernet, blokada Kensington Lock oraz wejście do zasilania.

Przejdźmy teraz do parametrów technicznych. AS6302T posiada procesor  Intel Celeron J3355 Dual-Core 2.0 GHz , 2 Gb pamięci RAM, którą można rozszerzyć do 8 GB. Serwer obsługuje do dwóch dysków 2,5/3,5 cala o pojemności do 24 TB. Można je połączyć w RAID 0, RAID 1 oraz JBOD. Posiada on także własny system, który pozwala na korzystanie z serwera jak z komputera. AS6302T jest kompatybilny z systemami takimi jak Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012, Mac OS X 10.6 Onwards, UNIX, Linux, BSD. Urządzenie posiada także odbiornik podczerwieni, który znajduje się z przodu sprzętu.

Użytkowanie i testy

Pierwsze uruchomienie jest banalne. Wystarczy podłączyć AS6302T do sieci i zdalnie z innego komputera można obsługiwać serwer. Przy pierwszym połączeniu można zainstalować program Asustor Control Center, który ułatwi Wam znalezienie serwera. Jak już poznacie jego adres IP to wpisując go w przeglądarkę można się połączyć z urządzeniem.

Także nie ma problemów z łącznością przez aplikację AiMaster. Wyszukuje ona bezproblemowo serwer i szybko się z nim łączy. Funkcjonalność pozwala na sprawdzanie stanu NASu czy instalację aplikacji. Sterowanie serwerem za jej pomocą jest bardzo intuicyjne i proste. Także aplikacja nie zawiesza się i nie ma z nią żadnych problemów.

Oprogramowanie umożliwia wykonywanie mnóstwa czynności więc skupię się tylko na tych najciekawszych. Pierwszą z nich jest możliwość postawienia maszyny wirtualnej. W tym celu poprzez centrum aplikacji należy pobrać aplikację VirtualBoxę i ją zainstalować. Następnie po zalogowaniu należy kliknąć przycisk New. Pojawi się wtedy okno, w którym Można wpisać nazwę oraz wybrać typ systemu. W następnym kroku wybieramy ile pamięci chcemy przeznaczyć pod system i przechodzimy przez kolejne okna związane z konfiguracją dysków. Po zakończeniu konfiguracji w aplikacji widzimy gotową przestrzeń pod wirtualny system. Teraz należy tylko go zainstalować i będzie śmigał bezproblemowo. Wspieranych systemów jest całe mnóstwo więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejna ciekawa opcja to możliwość tworzenia i udostępniania galerii zdjęć. Aplikacja do tego jest wbudowana i nie trzeba nic doinstalowywać, co najwyżej aktualizacje. Po wejściu w aplikację klikacie na plus i w ten sposób tworzycie nowy album. Możecie wybrać czy będzie on prywatny, dostępny na hasło czy publiczny. Ja do jego stworzenia wykorzystałem screeny z tego testu. Album można bardzo łatwo przeglądać i udostępnić w różnych sieciach społecznościowych.

AS6302T sprawdza się także bardzo dobrze jako urządzenie dla domu. Dzięki KODI można podłączyć NAS do telewizora i w ten sposób zwiększyć możliwości Waszego TV. Do AS6302T możecie także zainstalować przeglądarkę np. Firefox, która ułatwi Wam przeglądanie internetu. Także URL-Pack-Social ułatwi Wam dostęp do różnych portali społecznościowych. Pamiętajcie też, że do NAS możecie podłączyć myszkę, klawiaturę, zewnętrzny dysk czy inne urządzenia, dzięki którym AS6302T będzie działał jak zwykły komputer. Ta opcja zdecydowanie poszerza możliwości wykorzystania serwera w warunkach domowych.

Kolejna ciekawa opcja to stworzenie własnej chmury. Należy do tego użyć aplikacji ownCloud. Tworzycie użytkownika, hasło i macie dostęp do własnej chmury. Posiada ona opcje takie same co standardowe chmury od innych producentów. Można współdzielić pliki pomiędzy różnymi użytkownikami NASa, zabezpieczyć je hasłem itp. Funkcjonalność jest bardzo dobra i prosta.

AS6302T umożliwia także sterowanie kamerami bezpieczeństwa. Służy do tego aplikacja Surveillance Center. Można tam odtwarzać nagrane filmiki, mieć podgląd na żywo z kamer czy zmieniać różne ustawienia. Niestety, jak to działa w praktyce nie jestem w stanie Wam pokazać ze względu na brak takich kamer. Urządzenie może obsługiwać do 36 kamer (ale tylko 4 licencje są bezpłatne) ale tylko jeśli zostanie w nim zamontowane 8 GB pamięci RAM.

A co z pozostałych opcji? AS6302T posiada możliwość konfigurowania wielu aspektów pracy urządzenia. Część z nich możecie zobaczyć na screenach powyżej. Także NAS posiada monitor aktywności, dzięki któremu możecie śledzić jego pracę. Produkt Asustor posiada możliwość bardzo łatwego robienia backupów. Także udostępnionych zostało wiele różnych opcji czy możliwości w tym zakresie – wszystko jest w pełni konfigurowalne. Backup można wykonać zdalnie, przez FTP czy są takie opcje jak One Touch Backup czy Cloud Backup. Wszystko jest proste w użyciu i zrozumiałe nawet dla laika. Warto też wspomnieć o ochronie danych. AS6302T posiada program antywirusowy, firewalla, dwustopniowy system weryfikacji czy opcję bezpiecznego łączenia się. Dzięki temu Wasze dane na pewno nie dostaną się w niepowołane ręce.

W testach syntetycznych NAS wypadł bardzo dobrze. Prędkości dysków są ograniczane jedynie przez łącze sieciowe więc możecie do AS6302T zakupić nawet bardzo wydajne jednostki i ich wydajność nie będzie ograniczona. Także w testach FTP nie zauważyłem żadnych ograniczeń czy spadków prędkości. Podczas pracy AS6302T pobiera 14 W mocy i jest niesłyszalny – jedyne odgłosy wydają dyski. Sam system działa płynnie i jedynie jest problem z niektórymi aplikacjami, ale to kwestia 2 GB pamięci RAM, którą możemy rozbudować.

Podsumowanie

Asustor AS6302T kosztuje około 2100 zł. Uważam, że jest to świetny serwer NAS w tej cenie. Sprawdzi się on w zastosowaniach profesjonalnych jak i domowych. Dzięki dużej bazie aplikacji jego możliwości są nieograniczone – może on służyć jako album na zdjęcia, centrum multimedialne, chmura czy jako wiele innych rzeczy. Konfigurowanie wszystkiego jest banalne i nawet początkująca osoba sobie z tym poradzi. Także jego wydajność jest bardzo dobra i nie ograniczy zastosowanych dysków. AS6302T to znakomita propozycja i warto ją rozważyć w tej cenie.