Oprogramowanie i testy

Wszelkie testy zostały wykonane przy użyciu laptopa ASUS UX410UA oraz dwóch dysków WD Red 2 TB.

Pierwsze podłączenie, jak to zawsze jest w przypadku Asustora, jest banalne. Wystarczy serwer podłączyć do sieci a na komputerze zainstalować Asustor Control Center i gotowe. Można też wpisać w przeglądarkę jego adres IP i też szybko dostać się do serwera. Pamiętajcie – domyślny login i hasło to admin.

Zacznijmy jednak od aplikacji mobilnej. Nazywa się ona AiMaster i można ją pobrać bezpośrednio z Google Play. Nie ma żadnych problemów z automatycznym znalezieniem serwera ani zalogowaniem się do niego. Aplikacja posiada wbudowane takie opcje jak monitor aktywności, logi, One Touch Backup, Usługi czy centrum aplikacji. Dzięki nim możemy łatwo zarządzać AS6404T. Dodatkowe aplikacje, takie jak AiMusic czy AiFoto musicie osobno zainstalować. Samych appek jest naprawdę mnóstwo i umożliwiają one między innymi odtwarzanie muzyki, filmów, przeglądania zdjęć, danych itp. Większość z nich jest spolszczona a z samym ich działaniem nie ma większych problemów. Asustor przygotował naprawdę dobrą wersję mobilną – przejrzystą i prostą w obsłudze.

Opis systemu zacznijmy od ustawień. Opcji jest naprawdę mnóstwo i pozwalają one na pełne skonfigurowanie serwera. Można zarządzać ustawieniami sieci, zasilaniem, zrobić własne reguły w firewallu, sprawdzić aktualizacje, czy dokładnie ustawić opcje oszczędzania energii. Także można stworzyć własne Cloud ID i wtedy mieć dostęp do AS6404T z każdego miejsca na Ziemi. Trochę czasu można więc spędzić nad bawieniem się i dostosowywaniem serwera do własnych wymagań.

Kolejna ważna rzecz do usługi. Możecie tutaj zarządzać serwerami FTP, TFTP, rSync, usługami SNMP, SFTP, NFS czy wieloma innymi. Wszystko jest przejrzyste, po polsku i praktycznie nie powinno z tym być problemów.

Większość aplikacji znajdziecie w Centrum Aplikacji. Możecie tam wyszukiwać i pobierać rzeczy, których Wam brakuje, a także wyłączać te już zainstalowane. Asustor posiada bogatą bazę appek więc warto się z nimi zapoznać.

Monitor aktywności pozwala Wam na śledzenie obciążenia podzespołów, zajęcia dysku czy aktywnych procesów. Jeśli serwer zacznie Wam przymulać (co jest raczej niemożliwe) to możecie tutaj znaleźć tego przyczynę.

Kopie zapasowe to kolejna ważna rzecz w serwerze. Pozwala on na wykonywanie zdalnej synchronizacji, backupu przez FTP, backupu lokalnego i zewnętrznego. Także można ustawić opcje dotyczące One Touch Backup czy Cloud Backup. Macie więc możliwość wykonywania tego praktycznie w każdym momencie i na różne sposoby.

Kolejna kwestia to multimedia. Macie wbudowany Eksplorator Plików więc możecie wszystko przeglądać jak tylko chcecie. Także pod zdjęcia, muzykę czy filmy możecie pobrać odpowiednie aplikacje, które ułatwią Wam ich obsługę. Wszystko działa sprawnie, szybko i bezproblemowo.

Ostatnia sprawa to VPN i wbudowana aplikacja do obsługi kamer. Ta pierwsza pozwala Wam na stworzenia połączenia przez VPN, dzięki czemu będziecie w pełni anonimowi. Druga obsługuje do 36 kamer i jest także dostępna odpowiednia aplikacja na smartfonach. Jeśli więc w firmie macie kamery, możecie wszystko zsynchronizować z NASem.

Warto też wspomnieć o pozostałych aplikacjach. Serwer umożliwia synchronizację z większością popularnych chmur a także uruchamianie wirtualnych maszyn. Dzięki temu możliwości wykorzystania AS6404T są jeszcze większe.

Podczas użytkowania nie było żadnych problemów. Dotyczy to zarówno aplikacji mobilnej, połączenia przez sieć czy podłączenia NAS przez złącze HDMI. Nie było problemów z odtwarzaniem filmów 4K – wydajność serwera spokojnie na to pozwalała. Wszystko szybko działało, nie było zawieszeń czy problemów z obsługą.

Wyniki testów transferu przez FTP także wypadły bardzo dobrze. Prędkości transferu przy jednym pliku wynosiły ok. 110 MB/s w obie strony. Także samo urządzenie podłączone zewnętrznie wypadało dosyć podobnie. Trochę gorzej było z wieloma plikami, gdzie zauważalny był duży spadek prędkości, ale to jest normalne przy folderze zawierającym ok. 1 tysiąca zdjęć. Głośność podczas działania wynosiła ok. 38 dBA więc jest dosyć cicho. Pod obciążeniem serwer pobiera minimalnie poniżej deklarowanych 24 W więc tutaj także wszystko się zgadza.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!