WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test serwera NAS Asustor AS6404T

Kolejny NAS, jaki mamy przyjemność testować, należy do firmy Asustor. Jest to już dosyć duża konstrukcja, która jest w stanie obsłużyć do 4 dysków. Czy w teście zaprezentuje się ona dobrze?

AS6404T zapakowany został w standardowe dla firmy opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz, dwa kable Ethernet, śrubki, płytę oraz informację, skąd można pobrać instrukcję. Dodatki są więc standardowe i nie ma żadnego zaskoczenia. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Serwer NAS wygląda standardowo – nie ma tutaj żadnych zaskoczeń pozytywnych czy negatywnych. Ma on wymiary 185,5 mm x 170 mm x 230 mm i waży 2,9 kg. Z przodu znajdują się cztery kieszenie na dyski, złącze USB 3.0, włącznik, diody oraz wyświetlacz z przyciskami. Dzięki temu ostatniemu możemy sprawdzić konfigurację sieci, podejrzeć temperatury, aktualne zadania, konfigurację czy ilość miejsca na dyskach. Generalnie pełni on funkcję czysto informacyjną. Dzięki portowi USB 3.0 z przodu można szybko wykonać kopię zapasową. Jest to bardzo przydatna rzecz w firmach, gdzie często na pendrivach przenosi się ważne pliki i szybka możliwość wykonania ich kopii jest czasami niezastąpiona. Góra oraz boki to standardowa blacha – nie ma tam nic ciekawego. AS6404T stoi na czterech nóżkach wyłożonych od spodu gumą. Dzięki temu urządzenie nie ślizga się po różnych powierzchniach. Z tyłu producent umieścił 120 mm wentylator, złącze USB Type-C, dwa złącza USB 3.0, jedno HDMI, dwa Gigabit Ethernet, wyjście S/PDIF oraz wejście na zasilacz. Także znajduje się tam zabezpieczenie przed kradzieżą Kensington Lock. Świetnym pomysłem jest złącze Type-C, które zapewnia kompatybilność z najnowszym sprzętem. Ilość pozostałych także jest w pełni zadowalająca.

AS6404T posiada procesor Intel Celeron J3455 oraz 2x 4 GB pamięci RAM. Obsługuje on do 4 dysków SATA 3 6 Gb/s 3,5 lub 2,5 cala. Maksymalna ich pojemność może wynosić 48 TB. Możne je też połączyć w macierze JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Same dyski zewnętrzne mogą posiadać systemy plików FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+, exFAT, a wewnętrzne EXT4.  NAS posiada wbudowany system ADM 3.1. Dzięki temu można go podłączyć bezpośrednio do monitora i wszystko powinno śmigać. Pobór mocy podczas działania wynosi 24 W, podczas hibernacji 11,2 W a w trybie uśpienia 0,44 W. Wspierane systemy operacyjne to Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012, Mac OS X 10.6 Onwards, UNIX, Linux oraz BSD. Kolejna rzecz to obsługiwane protokoły sieciowe: CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP, TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog.

Oprogramowanie i testy

Wszelkie testy zostały wykonane przy użyciu laptopa ASUS UX410UA oraz dwóch dysków WD Red 2 TB.

Pierwsze podłączenie, jak to zawsze jest w przypadku Asustora, jest banalne. Wystarczy serwer podłączyć do sieci a na komputerze zainstalować Asustor Control Center i gotowe. Można też wpisać w przeglądarkę jego adres IP i też szybko dostać się do serwera. Pamiętajcie – domyślny login i hasło to admin.

Zacznijmy jednak od aplikacji mobilnej. Nazywa się ona AiMaster i można ją pobrać bezpośrednio z Google Play. Nie ma żadnych problemów z automatycznym znalezieniem serwera ani zalogowaniem się do niego. Aplikacja posiada wbudowane takie opcje jak monitor aktywności, logi, One Touch Backup, Usługi czy centrum aplikacji. Dzięki nim możemy łatwo zarządzać AS6404T. Dodatkowe aplikacje, takie jak AiMusic czy AiFoto musicie osobno zainstalować. Samych appek jest naprawdę mnóstwo i umożliwiają one między innymi odtwarzanie muzyki, filmów, przeglądania zdjęć, danych itp. Większość z nich jest spolszczona a z samym ich działaniem nie ma większych problemów. Asustor przygotował naprawdę dobrą wersję mobilną – przejrzystą i prostą w obsłudze.

Opis systemu zacznijmy od ustawień. Opcji jest naprawdę mnóstwo i pozwalają one na pełne skonfigurowanie serwera. Można zarządzać ustawieniami sieci, zasilaniem, zrobić własne reguły w firewallu, sprawdzić aktualizacje, czy dokładnie ustawić opcje oszczędzania energii. Także można stworzyć własne Cloud ID i wtedy mieć dostęp do AS6404T z każdego miejsca na Ziemi. Trochę czasu można więc spędzić nad bawieniem się i dostosowywaniem serwera do własnych wymagań.

Kolejna ważna rzecz do usługi. Możecie tutaj zarządzać serwerami FTP, TFTP, rSync, usługami SNMP, SFTP, NFS czy wieloma innymi. Wszystko jest przejrzyste, po polsku i praktycznie nie powinno z tym być problemów.

Większość aplikacji znajdziecie w Centrum Aplikacji. Możecie tam wyszukiwać i pobierać rzeczy, których Wam brakuje, a także wyłączać te już zainstalowane. Asustor posiada bogatą bazę appek więc warto się z nimi zapoznać.

Monitor aktywności pozwala Wam na śledzenie obciążenia podzespołów, zajęcia dysku czy aktywnych procesów. Jeśli serwer zacznie Wam przymulać (co jest raczej niemożliwe) to możecie tutaj znaleźć tego przyczynę.

Kopie zapasowe to kolejna ważna rzecz w serwerze. Pozwala on na wykonywanie zdalnej synchronizacji, backupu przez FTP, backupu lokalnego i zewnętrznego. Także można ustawić opcje dotyczące One Touch Backup czy Cloud Backup. Macie więc możliwość wykonywania tego praktycznie w każdym momencie i na różne sposoby.

Kolejna kwestia to multimedia. Macie wbudowany Eksplorator Plików więc możecie wszystko przeglądać jak tylko chcecie. Także pod zdjęcia, muzykę czy filmy możecie pobrać odpowiednie aplikacje, które ułatwią Wam ich obsługę. Wszystko działa sprawnie, szybko i bezproblemowo.

Ostatnia sprawa to VPN i wbudowana aplikacja do obsługi kamer. Ta pierwsza pozwala Wam na stworzenia połączenia przez VPN, dzięki czemu będziecie w pełni anonimowi. Druga obsługuje do 36 kamer i jest także dostępna odpowiednia aplikacja na smartfonach. Jeśli więc w firmie macie kamery, możecie wszystko zsynchronizować z NASem.

Warto też wspomnieć o pozostałych aplikacjach. Serwer umożliwia synchronizację z większością popularnych chmur a także uruchamianie wirtualnych maszyn. Dzięki temu możliwości wykorzystania AS6404T są jeszcze większe.

Podczas użytkowania nie było żadnych problemów. Dotyczy to zarówno aplikacji mobilnej, połączenia przez sieć czy podłączenia NAS przez złącze HDMI. Nie było problemów z odtwarzaniem filmów 4K – wydajność serwera spokojnie na to pozwalała. Wszystko szybko działało, nie było zawieszeń czy problemów z obsługą.

Wyniki testów transferu przez FTP także wypadły bardzo dobrze. Prędkości transferu przy jednym pliku wynosiły ok. 110 MB/s w obie strony. Także samo urządzenie podłączone zewnętrznie wypadało dosyć podobnie. Trochę gorzej było z wieloma plikami, gdzie zauważalny był duży spadek prędkości, ale to jest normalne przy folderze zawierającym ok. 1 tysiąca zdjęć. Głośność podczas działania wynosiła ok. 38 dBA więc jest dosyć cicho. Pod obciążeniem serwer pobiera minimalnie poniżej deklarowanych 24 W więc tutaj także wszystko się zgadza.

Podsumowanie

Asustor AS6404T kosztuje około 2230 zł. Jest to znakomity serwer, który posiada ogromne możliwości. Jego działanie jest bezproblemowe – dotyczy to aplikacji mobilnej, łączności przez sieć czy połączenia przez HDMI. Serwer obsługuje do czterech dysków, z których można stworzyć różne macierze RAID. Dzięki mocnej specyfikacji (między innymi 8 GB pamięci RAM) i dwóch wyjściom Gigabit Ethernet możliwości podłączenia AS6404T są nieograniczone. Warto też wspomnieć o mnóstwie aplikacji, które z pewnością rozszerzają możliwości produktu Asustora. Serwer świetnie sprawdzi się w małych i średnich firmach, gdzie spokojnie będzie on w stanie obsłużyć do kilkuset połączeń. Na koniec wspomnę tylko o przednim wyświetlaczu, dostarczającym wiele informacji, oraz złączu USB, które można wykorzystać do wykonania szybkiego backupu danych z pendrive czy dysku. Jeśli więc szukacie wydajnego i prostego obsłudze serwera, który da radę z czterema dyskami, to zdecydowanie warto zwrócić się ku produktowi Asustora.