WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test systemu mesh WiFi Tenda Nova MW3

Jeśli macie duże mieszkanie i zwykły router Wam nie starcza to musicie zapoznać się z treścią tego testu. Tenda Nova MW3 to system mesh WiFi, który zapewnia pokrycie do 200 m^2. Rozwiązuje on tym samym problem z małym zasięgiem w różnych częściach domu. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat to zapraszam do recenzji.

MW zapakowana została w czarny karton, wraz z dwoma routerami w środku znajdują się dwie ładowarki oraz instrukcja. Ta ostatnia posiada opis w języku polskim i dobrze wyjaśnia instalację. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Tend nova MW3 wygląda bardzo dobrze. Jest to tak naprawdę kostka o wymiarach 90 x 90 x 90 mm. Dzięki temu nie powinno być problemów z ustawieniem jej w mieszkaniu. Router wygląda bardzo dobrze. Jest cały biały, a na górze jest specjalne wykończenie, które wygląda dosyć nowocześnie. Całość został wykonana z tworzywa sztucznego więc lepiej nie rzucać routerami. Z tyłu znajduje się przycisk restartujący urządzenie, dwa wejścia ethernet oraz wejście na ładowarkę. Tenda nova MW3 stoi na plastikowej obudowie, przez co ślizga się po meblach i półkach. Szkoda, że nie ma tam gumowego wyłożenia.

Teraz trochę parametrów technicznych. Routery obsługują standardy połączeń bezprzewodowych IEEE 802.11ac/a/n 5GHz oraz IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz. Prędkość na częstotliwości 2,4 GHz to maksymalnie 300 Mbps a na 5 GHz 867 Mbps. Routery są w stanie symultanicznie obsługiwać obie sieci. Za bezpieczeństwo odpowiada szyfrowania Szyfrowanie WPA/WPA-PSK2. Anteny są wewnętrzne i nie ma możliwości ich zmiany. Tak jak wspomniałem, Tenda nova MW3 jest w stanie pokryć do 200 m^2, czyli całkiem sporą powierzchnię. Router może działać jako klient DHCP lub serwer DHCP. Pamiętajcie też, że aby obsłużyć i skonfigurować routery musicie posiadać smartfona z Androidem 4.0+ lub iOS 8+.

[nextpage title=”Instalacja i konfiguracja”]

Za główny router może Wam służyć dowolny z dwóch dołączonych – nie ma to różnicy. Podłączanie go kablem ethernet do Waszego routera i do zasilania oraz ustawiacie drugi router gdzie chcecie i jego podłączanie tylko do zasilania. Aby zainstalować i skonfigurować router musicie pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play. Po uruchomieniu aplikacji musicie połączyć się z siecią nowa. Domyślny klucz macie napisany na spodzie routera. Aplikacja wykrywa praktycznie wszystko co jest wymagane. Ustawiacie sobie sami nazwę sieci oraz hasło (w moim przypadku pozostawiłem domyślne) i tyle.

Aby móc sterować ustawieniami należy zarejestrować się w aplikacji. Można na szczęście to prosto zrobić dzięki logowaniu przez choćby Facebooka. W głównym oknie możecie zobaczyć jakość połączenia pomiędzy routerami – w moim przypadku jest ona znakomita. Klikając na urządzenie sprawdzicie jego ustawienia oraz konfigurację – czasami jest to bardzo przydatne. Możecie także łatwo podejrzeć podłączonych użytkowników. Więcej opcji znajduje się w ustawieniach. Można łatwo zmienić ustawienia sieci czy utworzyć sieć dla gości. Rodzice na pewno docenią kontrolę rodzicielską, która pomoże ochronić dzieci przez zagrożeniami z sieci. Kolejna rzecz to możliwość zmiany ustawień internetowych czy włączenia QoS, które docenią gracze.

Idąc dalej możemy włączyć szybki roaming, inteligentnego asystenta, przekierowanie portów UPnP czy skonfigurować adresy IP. Także nie ma problemów z serwerami DNS czy ustawieniem harmonogramu pracy. Przycisk szybkiej aktualizacji oprogramowania także działa bezproblemowo.

Generalnie aplikację, konfigurację oraz pierwsze połączenie oceniam znakomicie. Wszystko jest łatwe, proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jest dokładnie tak, jak być powinno.

[nextpage title=”Testy i podsumowanie”]

Tenda Nova MW3 testowałem w 63 m^2 mieszkaniu w bloku. Problem z nim jest taki, że posiadam router od Orange, który nie daje sobie rady w najbardziej oddalonym pokoju (ok. 10 m). Prędkość internetu spada przy sieci 2,4 GHz a także sama dostępność WiFi nie jest najlepsza. Testy wykonywałem przy użyciu Samsunga Galaxy S7 oraz komputera stacjonarnego z kartą TP-Link T9UH.

W przypadku sieci 5 Ghz wyniki były maksymalne dla mojego łącza (100 Mb/s), czyli takie same jak w przypadku routera od Orange. Ping również był bardzo podobny. Różnica była widoczna w przypadku sieci 2,4 GHz, gdzie routery Tendy wyciągały dalej maksimum prędkości a router  FunBox ok. 30 Mb/s. Pokazuje to, że MW3 świetnie sprawdza się nawet w blokach czy mniejszych pomieszczeniach przy braku routera z siecią 5 Ghz. Także sam ping był wtedy niższy o kilka ms co z pewnością docenią gracze.

W kolejnym teście sprawdziłem sam zasięg sieci. W mieszkaniu wszędzie był maksymalny a także prędkości przy sieci 5 GHz były maksymalne. Dopiero dwa piętra niżej zasięg znacząco spadł a prędkości pobierania wynosiły ok. 20 Mb/s. Sprawdziłem to także w mieszkaniu z dwoma piętrami i przy dobrym ustawieniu routerów spokojnie jesteście w stanie dobrą prędkością objąć wszystkie pomieszczenia. Pamiętajcie jednak, że trzeba trochę popróbować z ich ustawieniem aby trafić w idealny punkt. Jeśli to znajdziecie to na pewno nic nie stanie Wam na drodze do uzyskania maksymalnych prędkości łącza.

Na koniec pozostawiłem pobór mocy. Nie przekracza on 6 W na jedno urządzenie czyli jest to bardzo niska wartość.

Podsumowanie

Tenda nova MW 3 kosztuje około 350 zł. Jeśli posiadacie w mieszkaniu router, który swoim zasięgiem nie jest w stanie objąć całości to warto w coś takiego zainwestować. Routery sprawdzą się świetnie w większych mieszkaniach oraz domach, gdzie pokryją wszystkie pomieszczenia. Konfiguracja jest bardzo prosta i intuicyjna a sama aplikacja spokojnie sprawdzi się dla każdego z Was. Zasięgi oceniam bardzo pozytywnie, tak samo nie mam uwag co do wydajności. Jeśli szukacie prostego w obsłudze oraz znakomitego pod względem wydajności i zasięgu rozwiązania systemu mesh WiFi to powinniście zwrócić uwagę na propozycję od Tendy.