Na łamach WhatNext publikowałem już recenzję chłodzenia Thermalright True Spirit 140 Power. Tym razem otrzymałem możliwość zapoznania się z kolejnym produktem owej firmy- Archon IB-E X2. Podstawowa różnica pomiędzy True Spirit a Archon to większa ilość wentylatorów oraz ciepłowody. Czy przełoży się to na wzrost wydajności?

Chłodzenie zapakowane jest w kartonowe pudełko, na którym nie ma żadnych informacji, specyfikacji czy napisów. W dobie gdy wszystko jest kolorowe i rzucające się oczy, takie rozwiązanie z pewnością się wyróżnia. W środku, oprócz coolera, znajduje się zestaw montażowy, instrukcja, przejściówka 2 x 4 pin na 1 x 4 pin, pasta termoprzewodząca, antywibracyjne podkładki. Instrukcja mogła by być lepiej napisana, rysunki są dosyć nieczytelne, ale po chwili medytacji nad nią da się wszystko zrozumieć. Dołączona mała tubka pasty Thermalright CF III wystarczy na więcej niż jeden montaż chłodzenia. Cieszy też przejściówka, która pozwoli na podłączenie obu wentylatorów do tylko jednego złącza 4 pin.

Archon IB-E X2 ma wymiary 155 mm x 53.66 mm x 165.2 mm i waży 750 g. Producent zastosował osiem 6mm ciepłowodów. Co ciekawe w instrukcji jest błąd i pisze, że jest ich 6 sztuk. Ale to taka ciekawostka. Całość została wykonana bardzo dobrze, nie ma ostrych krawędzi. Producent zastosował 42 aluminiowe finy. Na ich środku znajduje się otwór, który ma za zadanie zwiększyć przepływ powietrza przez Archona. Całość jest srebrna i można w niej zobaczyć swoje odbicie. Podobnie jest z podstawką- została ona wykonana na idealne lustro.

Dołączone wentylatory to modele TR-TY141. Kręcą się one z prędkością maksymalną równą 1300 RPM, generując przy tym hałas na poziomie 21 dBA i przepływ powietrza równy 73,6 CFM. Warto też zwrócić uwagę na ich wymiary, które nie są standardowe- 152 mm x 140 mm x 26.5 mm.

Po dokładnym przeanalizowaniu instrukcji, montaż przebiegł bez większych problemów. Podobnie jak w modelu True Spirit 140 Power, szkoda że producent nie zastosował szybkośrubek- ułatwiło by to troszkę zadanie. Ponownie nie powinno być problemów z zbyt wysokimi radiatorami od pamięci RAM, ani generalnie nie ma żadnych większych przeszkód.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. W spoczynku temperatura była odczytywana po 20 minutach od zakończenia testu. Temperatura otoczenia wynosiła 22°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na przedzie obudowy zamontowaliśmy wentylator Fander Selekta 120 mm, a na tyle – Fander Selekta 80 mm.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Został on umieszczony na gąbce, aby zniwelować wibracje. Głośność otoczenia wynosiła 33,5 dBA.
3) Prędkości wentylatorów podczas pracy odczytywane były z panelu Scythe Kaze Master.

Wyniki pozostałych coolerów otrzymane dzięki uprzejmości serwisu Realitynet.

Archon IB-E X2 jest bardzo wydajnym chłodzeniem. W testach zajmuje czołowe miejsca, nie mam nic mu do zarzucenia. Co więcej, mimo zastosowania dwóch wentylatorów, jest jednym z cichszych chłodzeń na maksymalnych obrotach wentylatorów.Generalnie chłodzenie jest godne polecenia. Charakteryzuje się ono dobrą wydajnością i cichą pracą nawet na maksymalnych obrotach wentylatorów. Dodatkowe wyposażenia jest bardzo dobre, montaż łatwy a wygląd także nie odstaje od konkurencyjnych coolerów. W cenie około 270 zł polecam jego zakup.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!