Jak bardzo potrzebujemy zewnętrznego dysku twardego, chyba każdy z nas wie. Przenoszenie i przechowywanie filmów, seriali, zdjęć- to wszystko stało się możliwe po rozpowszechnieniu i obniżce cen sprzętu. Wcześniej musieliśmy używać płyt, a jak wiemy łatwo je uszkodzić no i ten problem z ich składowaniem. Transcend swoim produktem celuje w osoby, które potrzebują dużo pojemności w stosunkowo niskiej cenie. Nie zapomina przy tym o wyglądzie i wydajności. Czy rzeczywiście jest tak pięknie?

Dysk opakowany jest w kartonowe pudełko. Znajdziemy na nim podstawowe informacje dotyczące produktu. Co ciekawe, producent nigdzie nie wspomina o prędkości zapisu ani odczytu. Są za to szczegóły typu temperatura pracy (od 5°C do 55°C), zasilanie 5V z portu USB. Jakiekolwiek informacji w języku polskim nie uświadczymy (oprócz krótkiej notki, że jest to dysk przenośny). Do StoreJet producent dołącza kabel USB 3.0 (co jest oczywiste, jakoś musi się on komunikować z komputerem), kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi oraz ulotki. Kabel ma długość około 50cm, wystarczy też jedno złącze aby zasilić urządzenie.

Dysk ma całkiem przyjemny dla oka design. Jest dostępny w dwóch kolorach: niebieskim (nazwanym baby blue) oraz szarym (iron grey). Oczywiście mówimy tutaj o gumowej osłonce, która także sprawia, że dysk jest wodoodporny (oczywiście musimy pamiętać, aby nie zalać złącza USB). Warto tutaj wspomnieć o trzystopniowej ochronie sprzętu. Pierwszym stopniem jest, wspomniana wcześniej, gumowa osłonka. Drugi to twarda obudowa a ostatnim jest wewnętrzny system amortyzacji dysku twardego. Dzięki temu, 25M3 jest wstrząsoodporny i przechodzi bez problemu militarne testy MIL-STD-810F. Aby się o tym przekonać, polecam zapoznać się z poniższym filmem, który ukazuje jak wygląda proces sprawdzania sprzętu. Na obudowie znajdziemy także dziwny przycisk. Służy on do automatycznego tworzenia kopii zapasowej plików. Wystarczy nacisnąć i gotowe, można zaoszczędzić sporo czasu.

Czas na szczyptę informacji technicznych. Zacznę od rzeczy najdziwniejszej- na stronie producenta nie znajdziemy danych na temat teoretycznych prędkości zapisu i odczytu. Jest to co najmniej niecodzienne. StoreJet ma wymiary typowe dla dysku 2,5 cala: 129,5mm x 82,4mm x 20,4mm. Waży malutko, zaledwie 216g. Gwarancja wynosi 3 lata, co jest dosyć przeciętną długością, mógł producent pokusić się chociaż o te 5 lat. Łącznie do dyspozycji mamy 931GB przestrzeni. Do dysku otrzymujemy także darmowe oprogramowanie: Transcend Elite oraz RecoveRx. Pierwszy z nich pozwala na zrobienie szybkiego backupu zakładek w przeglądarce oraz wszystkich danych, zarządzanie plikami, zaszyfrowanie informacji. Drugi służy do odzyskiwania przypadkowo (bądź czasem celowo) usuniętych zdjęć, dokumentów itp.

 Testy i podsumowanie

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) na dysk Transcend: 66,750s, 45MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) z dysku Transcend na SSD: 56,110s, 53MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,12GB) na dysk Transcend: 31,000s, 103MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,12GB) z dysku Transcend na SSD: 35,531s, 90MB/s

 

Transcend 25M3 osiąga fantastyczne wyniki w testach. Prędkość zapisu, dla jednego, dużego pliku, wynosi ponad 100MB/s, w przypadku paczki plików oscyluje w okolicach 45MB/s. Warto zwrócić uwagę na ciekawą rzecz. Prędkość odczytu w teście kopiowania jednego, dużego pliku jest mniejsza niż prędkość zapisu, wynosi 90MB/s. W teście HD Tune, średnia prędkość odczytu wynosiła 84,9MB/s, przy użyciu procesora równego 2,5%. Czas dostępu jest duży i wynosi 17,1ms. W teście Atto zauważymy, że przy dużych plikach, prędkości zapisu i odczytu są bardzo zbliżone do siebie. Wyniki CrystalDiskMark tylko potwierdzają ogromną wydajność dysku.

Cena StoreJet zaczyna się od 230zł. Ogromna wydajność, fajny design, odporność na wstrząsy- to jedne z nielicznych rzeczy jakie oferuje Transcend w swoim produkcie. Dodatkowo, wraz z dyskiem otrzymujemy bardzo przyjemne oprogramowanie, no i nie zapominajmy o 1TB pojemności. Zdecydowanie polecam zakup, jeśli się wahacie- przestańcie. Jeśli nie odpowiada wam kolor- wybierzcie wersję iron grey. Jeszcze raz z czystym sercem rekomenduję zakup.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej