WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test trzech pendrive’ów firmy SanDisk

Na łamach portalu Whatnext już od dawna nie było testu pamięci przenośnych. Czas to nadrobić. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam trzy produkty firmy SanDisk. Czy warto się nimi zainteresować?

SanDisk Extreme Pro 128 GB

Pierwszy z pendrive’ów został zapakowany w największe, czarne pudełko. Wraz z nim otrzymujemy roczną licencję na oprogramowanie RescuePro Deluxe, dzięki której możemy odzyskać usunięte rzeczy. Kolejny dodatek znajdziemy już na samej pamięci – jest to program SanDisk Secure Access V3.01, które pozwala zaszyfrować pamięć za pomocą algorytmu AES z kluczem 128 bitowym. Dzięki niemu, nawet jeśli pendrive wpadnie w niepowołane ręce to raczej nikt nie uzyska dostępu do danych. Gwarancja jest dożywotnia.

Pendrive ma wymiary 71 mm x 11 mm x 21 mm, czyli jest dosyć długi. Natomiast jest on dosyć lekki, bowiem waży zaledwie około 17 g. Prezentuje się on całkiem fajnie – całość jest czarna, odporna na odciski palców oraz zarysowania. Oczywiście, jeśli zacznie się nim rzucać to powstaną rysy, natomiast przy normalnym użytkowaniu nie powinno się nic stać. Obudowa została wykonana z aluminium, natomiast przycisk do wysuwania z tworzywa sztucznego. Odnośnie przycisku – należy go przesunąć aby wyjąć złącze USB 3.1. Wydawany jest przy tym odgłos jakby kliknięcia, który nie powinien przeszkadzać. W konstrukcji pamięci jest jeszcze fajna strona przeciwna do złącza USB 3.1. Można tam spokojnie podczepić końcówkę smyczy czy inne rzeczy. Pendrive został oparty o rozwiązania znane z dysków SSD, więc powinien on być dosyć szybki. Producent deklaruje odczyt na poziomie 420 MB/s oraz zapis 380 MB/s. Ciekawe, czy w testach wyniki zbliżą się do tych podawanych. Rzeczywista pojemność wynosi 119 GB.

SanDisk Dual Drive USB Type-C 64 GB

Kolejny z pendrive’ów zapakowany został w tradycyjne opakowanie, które można zobaczyć w wielu hipermarketach. Nie posiada on żadnych dodatków ani preinstalowanych programów. Gwarancja wynosi 5 lat.

Dual Drive USB Type-C ma dosyć małe rozmiary – 38,10 mm x 9,4 mm x 20,07 mm. Pendrive też waży mało, bowiem około 9 g. Jego srebrna część została wykonana z metalu, natomiast cała reszta z tworzywa sztucznego. Wygląda to przeciętnie, dodatkowo metalowa część bardzo jest podatna na odciski palców. Także na niej znajdują się dwa otwory, dzięki którym można pamięć podczepić choćby do smyczy. Jak sama nazwa głosi, pendrive posiada dwa złącza – USB Type-C oraz USB 3.1. Zapewnia to szybki przesył danych oraz kompatybilność z większością urządzeń na rynku. Złącza wysuwa się na pomocą odpowiedniego przycisku. Działa to dosyć sprawnie, jest także odgłos po wyjęciu danego złącza. SanDisk deklaruje, że maksymalna prędkość odczytu wynosi 150 MB/s. Odnośnie zapisu mówi on tylko, że jest niższa i zależna od zapełnienia pamięci. Jego rzeczywista pojemność wynosi 57,8 GB.

SanDisk Dual USB Drive 3.0 64 GB

Ostatni z pendrive’ów przyszedł zapakowany podobnie jak drugi i także nie posiada on żadnych dodatków. Podobnie sprawa wygląda z gwarancją, która wynosi 5 lat.

Dual USB Drive 3.0 ma bardzo małe wymiary – 36,6 mm x 19,8 mm x 11 mm. Waży on także dosyć mało – ok. 6 g. Pendrive zbudowany został z dwóch części, które oddzielona są srebrnym paskiem, który robi także za uchwyt np. do smyczy. Obie części wykonane zostały z tworzywa sztucznego jednakże całkiem inaczej wyglądają. Całość prezentuje się przeciętnie, nie ma szaleństwa. Jak sama nazwa wskazuje, pendrive posiada dwa złącza – USB 3.0 i micro-USB. Szkoda jednak, że to pierwsze nie jest w wersji 3.1. Złącza wyjmuje się za pomocą specjalnego, przesuwanego przycisku. Odbywa się to w miarę sprawnie, jednakże brakuje odpowiedniej blokady przy nie wysuniętych złączach, przez co USB 3.0 może częściowo przypadkiem same się wysunąć. To samo występuje przy wysuniętych – jeśli do waszego wejścia USB ciężko wkłada się złącza, to bardzo prawdopodobne jest, że jeśli odpowiednio nie przytrzymacie pendrive, to złącze Wam się schowa. Z prędkością pracy jest jak u poprzednika – producent podaje maksymalny odczyt równy 150 MB/s oraz informację o zapisie, że jest mniejszy i zależy od zapełnienia pamięci. Rzeczywista pojemność wynosi 57,8 GB.

Testy

Zgodnie z przewidywaniami, najwydajniejszy okazał się Extreme Pro 128 GB. Zdecydowanie wyprzedza on braci we wszystkich testach. Bardzo dobrze radzi on sobie z kopiowaniem plików. Prędkości odczytu oraz zapisu są świetne. Drugi w kolejności jest DUal Drive USB Type-C 64 GB. Wyniki są już znacznie gorsze, kopiowanie plików może zabrać trochę czasu. Co ciekawe, wyniki przy podłączeniu przez USB 3.1 oraz Type-C są bardzo podobne, raz jedno złącze jest szybsze, raz drugie. Na samym końcu stawki, moim zdaniem, plasuje się Dual USB Drive 3.0 64 GB. Wyniki są na przemian z Type-C jednakże to ta pamięć częściej jest jednak wolniejsza.

Podsumowanie

Pendrive’y kosztują kolejno około 430 zł, 120 zł oraz 100 zł. Pierwszy z nich jest zdecydowanie warty polecenia. Jest on bardzo wydajny oraz dobrze wykonany. Kopiowanie danych odbywa się szybko więc zapełnienie całości nie potrwa wieków. Warto też zwrócić uwagę na dołączone oprogramowanie, które jest miłym akcentem. SanDisk Dual Drive USB Type-C 64 GB jest konstrukcją średnią. Wydajność jest znacznie niższa od poprzednika, ale to było spodziewane. Rekompensuje to cena, która jest dużo niższa. Wygląda on na ciekawą propozycję w szczególności jeśli potrzebujecie używać także złącza Type C, które staje się coraz popularniejsze. Ostatnia z pamięci flash, czyli SanDisk Dual USB Drive 3.0 64 GB, jest też najsłabszą propozycją. Wyniki wydajności są zbliżone do tych co prezentuje poprzednio omawiany pendrive, jednakże są one często niższe. Także jakość wykonania jest słaba. Polecam jedynie jeśli potrzebujecie pamięci ze złączem micro USB. W innym przypadku lepiej dołożyć do SanDisk Dual Drive USB Type-C 64 GB.

SanDisk Extreme Pro 128 GB

SanDisk Dual Drive USB Type-C 64 GB