WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test uniwersalnego zasilacza do laptopów FSP NB Slim 120W

FSP ma w ofercie nie tylko tradycyjne zasilacze ale także urządzenia zasilające laptopy. Jednym z nich jest model NB Slim 120W. Czy jest on godny polecenia?

Zasilacz otrzymałem w biało-niebieskim opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja, kabel zasilający oraz wtyczki. Instrukcja posiada krótki opis w języku polskim i powinna wystarczać do zrozumienia obsługi zasilacza. Kabel zasilający jest dość długi i pozwala na wygodne używanie sprzętu. Gwarancja wynosi 3 lata.

NB Slim 120W ma wymiary 151,3 mm x 75,6 mm x 25,4 mm i waży 415 g. Nazwa więc mówi prawdę – jest to dosyć mobilna konstrukcja. Zasilacz jest cały czarny i wyróżnia go jedynie niebieska naklejka z tyłu i srebrne logo FSP. NB Slim 120W ma cztery małe nóżki, na których może stać. Z jednej strony wychodzi z niego długi kabel do podłączenia laptopa a z drugiej jest wejście na kabel zasilający. Zasilacz współpracuje z napięciami wchodzącymi od 100 do 240 V oraz częstotliwością od 50 do 60 Hz. Jego moc wynosi, jak sama nazwa mówi, 120 W. Współpracuje z laptopami zasilanymi napięciem od 18 do 20 V. Sprawność wynosi powyżej 88% a pobór mocy w spoczynku jest poniżej 0,21 W. Zasilacz ma następujące zabezpieczenia: SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe), OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu), OCP (zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora) oraz OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza).

Kompatybilność z laptopami najlepiej pokazuje tabela ze strony producenta:

Jak sami widzicie, każda wtyczka jest dobrze opisana i pokazuje do jakich laptopów pasuje. Standardowo brakuje w tabelce kilku producentów jednakże nie oznacza to, że zasilacz nie jest z nimi kompatybilny. Należy wtedy samemu znaleźć wtyczkę pasującą do danego modelu. Szkoda jednak, że taka tabelka nie znajduje się także w instrukcji.

Użytkowanie

Na pierwszy ogień idzie kompatybilność. Sprawdziłem ją z następującymi urządzeniami: Asus UX410UA (ultrabook), Dell 5378 (ultrabook), Asus R510J (notebook) oraz MSI U270 (netbook). W przypadku tradycyjnego laptopa i netbooka MSI nie było problemów – wtyczki pasowały. Natomiast w przypadku ultrabooków od Asusa czy Della nie było pasującej wtyczki, co jest smutne. FSP nie przewidziało widocznie wykorzystania tego zasilacza z takimi laptopami. W przypadku R510J i U270 sprawdziłem jak wygląda pobór mocy w stosunku do oryginalnych zasilaczy. Był on trochę lepszy w przypadku produktu FSP – różnice były małe ale jednak były na korzyść NB Slim. Samo użytkowanie zasilacza jest bardzo dobre – dzięki długim kablom nie ma problemów z położeniem zasilacza w wygodnym miejscu czy dotarciu do gniazda zasilającego.

Podsumowanie

FSP NB Slim 120W kosztuje około 160 zł. Jest to wygodna w użytkowaniu i dosyć mobilna konstrukcja. Zasilacz posiada sporo zabezpieczeń a także dobrą sprawność. Jego wadą jest za to kompatybilność – nie powinno być problemów z tradycyjnymi laptopami czy netbookami jednakże jeśli macie ultrabooka albo chcecie tym zasilaczem zasilić takie urządzenie to może to być niewykonalne. NB Slim polecam, o ile tak jak wspomniałem – nie chcecie nim zasilać ultabooków. Jest to solidna i dobrze wykonana konstrukcja, która z powodzeniem zastąpi oryginalne zasilacze.