WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test uniwersalnego zasilacza do laptopów Sandberg Laptop AC Adapter Mini 100W

Do tej pory na Whatnext mogliście zobaczyć testy akcesoriów mobilnych czy myszki od Sandberga. Tym razem do recenzji otrzymałem uniwersalny zasilacz. Czy będzie on dobrym wyborem do Waszego laptopa?

Zasilacz otrzymujemy w białym opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się kabel zasilający, wtyczki oraz instrukcja. Ta ostatnia obrazowo wyjaśnia użytkowanie sprzętu i jest to bardzo proste. Gwarancja wynosi 5 lat.

Laptop AC Adapter Mini ma bardzo prosty wygląd – jest cały czarny. Jest on za to dosyć małym urządzeniem o wymiarach około 105 mm x 60 mm x 17 mm. Na jego spodzie znajduje się tabliczka z informacjami o produkcie. Z jednej strony zostało umieszczone wejście na kabel zasilający a z drugiej wychodzi kabel do zasilania laptopa. Oba są dosyć długie więc wygodne użytkowanie zasilacza nie powinno być problemem. Obok wychodzącego kabla znajduje się także wyjście USB, dzięki któremu można ładować także inne urządzenia jak np. smartfona. Laptop AC Adapter Mini współpracuje z napięciami wchodzącymi z zakresu od 100 do 240 V i częstotliwością od 50 do 60 Hz. Jego maksymalna moc wyjściowa to 100 W, jednakże 10 W jest na złącze USB a 90 W na zasilanie laptopa. Notebooki mogą być zasilane napięciem z zakresu od 18,5 V do 20 V i prądem od 3,15 A do 4,74 A. Urządzenia USB są zasilane maksymalnym prądem 2 A przy napięciu 5 V. Produkt Sandberga posiada dwa zabezpieczenia: OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu) oraz SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe).

Wraz z urządzeniem otrzymujemy 11 wtyczek do laptopów. Ich kompatybilność najlepiej ukazuje poniższe zdjęcie z instrukcji:

Każda wtyczka posiada swój opis więc nie powinno być problemów z wybraniem odpowiedniej pod danego laptopa. Oczywiście jeśli jakiejś marki nie ma w instrukcji to nie znaczy, że zasilacz nie jest z nią kompatybilny – należy wtedy samemu wybrać odpowiednią wtyczkę.

Użytkowanie

Kompatybilność sprawdziłem z następującymi urządzeniami: Asus UX410UA (ultrabook), Dell 5378 (ultrabook), Asus R510J (notebook) oraz MSI U270 (netbook). Do każdego z nich znalazłem odpowiednią wtyczkę i z każdym z nich zasilacz działał, więc jest bardzo dobrze. Pobór mocy w przypadku obu Asusów był wyższy o ok. 3% od oryginalnej ładowarki. Może to sugerować, że sprawność urządzenia Sandberga nie jest jakaś wybitna. Ładowanie smartfona Galaxy S7 przy wykorzystaniu złącza USB dawało takie same prędkości ładowania co w przypadku innych ładowarek bez Quick Charge. Samo użytkowanie, dzięki długim kablom i małym wymiarom zasilacza, jest bardzo dobre i przyjemne – nie ma problemów z położeniem ładowarki czy z dostępem do gniazdka.

Podsumowanie

Sandberg Laptop AC Adapter Mini 100W można znaleźć w sklepach już za 140-150 zł. W tej cenie jest to całkiem fajna propozycja. Dzięki dużej gamie złączy jest on kompatybilny z większością laptopów, utlrabooków czy netboooków. Zasilacz sam w sobie jest mały i posiada długie kable co zdecydowanie sprawia, że jego użytkowanie jest bezproblemowe. Fajnym dodatkiem jest także wbudowane złącze USB do ładowania np. smartfona. Małym minusem jest za to sprawność, która jest niższa od oryginalnych ładowarek. Jeśli szukacie małego, zgrabnego zasilacza do laptopa to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na propozycję Sandberga.

Polecamy