WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Alphacool Susurro

Alphacool Susurro o wentylator reklamowany jako idealny na radiator w chłodzeniu cieczą. Po przeczytaniu tego testu będziecie też wiedzieli, czy warto się nim zainteresować w przypadku bardziej tradycyjnych zastosowań- śmigła w obudowie jak i na powietrznym chłodzeniu procesora.

Wentylator zapakowany jest w kartonowe pudełko, na którego tyle znajduje się specyfikacja produktu. Wraz z wentylatorem producent daje nam cztery śrubki, cztery kołki antywibracyjne oraz krótką instrukcję montażu owych kołków. Alphacool udziela 3 lata gwarancji na wentylator.

Susurro ma wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm więc są one całkowicie standardowe. Wentylator został zaprojektowany w kolorze niebieskim z czarnym wirnikiem, jednakże po bokach znajduje się także czarna guma antywibracyjna, dzięki czemu śmigło prezentuje się ładnie. Guma na każdym z boków posiada napisane logo firmy, co tylko poprawia wygląd. Wentylator posiada 11 łopatek, które zostały tak zaprojektowane aby zmniejszyć dźwięki, które słyszymy podczas pracy Susurro. Maksymalna prędkość śmigła wynosi 1700 RPM, generuje on przy tym przepływ powietrza na poziomie 96,6 CFM, ciśnienie równe 3,88 mmH2O oraz hałas wynoszący 22,5 dBA. Alphacool zastosował łożysko hydrauliczne, dzięki czemu żywotność 50 tysięcy godzin. Z konstrukcji wychodzi 50 cm kabel, który posiada czarny i dość elastyczny oplot. Kończy się wtyczką 3 pin.

Testy i podsumowanie

Wentylator zaskoczył mnie wydajnością w momencie zamontowania na coolerze procesora. Około 2,5°C różnicy nawet przy takich samych obrotach jest bardzo dużą wartością. Przy zamontowaniu go jako wentylator wyciągający powietrze z obudowy, ta różnicy wynosiła już tylko 0,25°C przy tych samych obrotach i 0,5°C przy maksymalnych- jest to w granicach błędu. Alphacool Susurro na najwyższych obrotach jest bardzo głośny. 49,5 dBA jest wartością zbyt wielką dla mnóstwa osób. Dopiero na 1200 RPM wentylator jest już znośny (40,8 dBA) a prawdziwa cisza zaczyna się poniżej 900 RPM.

W dniu pisania recenzji, Alphacool Susurro kosztował około 60 zł. Zdecydowanie nadaje się jako wentylator na radiator nie tylko w chłodzeniu cieczą ale także w standardowym coolerze CPU. Jego osiągi są znakomite. Gorzej spisuje się on jako śmigło w obudowie, jednakże i tak jest to bardzo dobry wynik. Jego główną wadą jest głośność- na najwyższych obrotach kultura pracy jest nie do przyjęcia. Na szczęście po ich obniżeniu już da się przeżyć. Polecam osobom, którym głównie zależy na wydajności a mniej się przejmują ciszą.