Enermax znany jest z dobrej jakości wentylatorów. Jednakże jego starsze modele popadły już w zapomnienie. Firma więc odświeżyła niektóre serie, w tym Cluster. 

Wentylator zapakowany został w plastikowe opakowanie. Wśród dodatków znajdują się cztery śrubki, cztery gumowe kołki oraz przejściówka 4 pin -> Molex. W szczególności ta ostatnia rzecz cieszy, gdyż jest ona rzadko widywana. Enermax udziela 2 lata gwarancji na swój produkt.

Cluster Advance ma wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm, czyli standardowe. Wygląda ono bardzo ładnie- białe podświetlenie, które można wyłączyć specjalnym przyciskiem, świetnie wpasowuje się w klimat. Wentylator posiada 9 łopatek. Każda z nich została specjalnie zakrzywiona na wzór skrzydeł nietoperza co ma sprawiać, że przepływ powietrza będzie o 20% większy. Sam rotor można także wyjąć w celu łatwiejszego wyczyszczenia śmigła. Na nim znajduje się specjalny przełącznik, który pozwala na przełączenie zakresu pracy śmigła w trybie PWM. Do wyboru są trzy opcje: 500 RPM do 1200 RPM, do 1500 RPM lub do 1800 RPM. Kolejna ciekawa rzecz to rami z wyciętą nazwą Enermax. Może się zdawać, że to zabieg czysto kosmetyczny ale w rzeczywistości zmniejszać zawirowania powietrza. Producent zastosował łożysko Twister, które pozwala na średni bezawaryjny czas pracy wynoszący 160 tysięcy godzin.  Generalnie przy największych obrotach, 1800 RPM wentylator generuje przepływ powietrza równy 86,69 CFM, ciśnienie wynoszące 2,414 mmH2O oraz głośność na poziomie 21 dBA. Ze śmigła wychodzi kabel, który został opleciony białym tworzywem co także wpływa na świetny design śmigła. Oczywiście kończy się on wtyczką 4 pin.

Testy

Na 1800 RPM i 1500 RPM wydajnościowo wentylator przy obu zastosowaniach wypada znakomicie, jest w czołówce. Natomiast na 1200 RPM wyniki są słabsze od konkurencji. Wentylator jest też, na 1800 RPM, bardzo głośny. Na 1500 RPM jest lepiej, ale dalej jest on mocno słyszalny. Dopiero na 1200 RPM nie powinien on być zbytnio słyszalny.

Enermax Cluster Advance kosztuje około 50 zł i moim zdaniem warto się nad nim zastanowić. Po pierwsze ma on ciekawy wygląd oraz dobrą wydajność. Troszkę gorzej jest z nią przy mniejszych obrotach, jednakże nie jest źle. Śmigło jest też głośne i to może być głównym czynnikiem eliminującym jego zakup. Jednakże jeśli szukacie czegoś ładnego oraz wydajnego a na ciszy aż tak Wam nie zależy- polecam.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!