WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Enermax D.F. Pressure

W dziale wentylatorów rzadko kiedy pojawia się ciekawa konstrukcja posiadająca jakieś innowacyjne rozwiązania, których nie ma konkurencja. Enermax zaskoczył i właśnie wprowadził do sprzedaży śmigło, które pewnymi cechami się wyróżnia. Jakimi?

Już po opakowaniu widać, że jest to raczej produkt klasy premium. Wśród dodatków można znaleźć śrubki, przejściówkę na molex oraz czerwone i białe gumki antywibracyjne. Wyposażenie jest dobre, bardzo fajnie, że można zmienić kolor gumek w rogu śmigła. Gwarancja wynosi 2 lata.

D.F.Pressure ma standardowe wymiary 120 mm x 120 mm x 25. Wygląda on całkiem dobrze w szczególności, że jak już wcześniej wspomniałem kolor gumowych nakładek można zmienić. Posiada on trzy tryby pracy, w których kręci się on z maksymalnymi prędkościami równymi 2000 RPM, 1500 RPM i 1000 RPM. Specjalny przełącznik został umieszczony na obudowie. MTBF wynosi 160 tysięcy godzin a zastosowanym łożyskiem jest autorskie rozwiązanie Enermaxa- Twister. W konstrukcji śmigła w oczy rzuca się nietypowy kształt wszystkich 9 skrzydełek. Producent podaje, że jest to specjalnie tak wykonane w celu zwiększenia ciśnienia. Jednakże Enermax zastosował w śmigle technologię Dust Free Rotation (DFR)- przez pierwsze 10 sekund śmigło kręci się w drugą stronę przez co wyrzuca cały kurz. Następnie dopiero przepych powietrze we właściwym kierunku. W związku z tym konstrukcja skrzydeł musiała na to pozwalać stąd też taki a nie inny ich kształt. Sama technologia DFR jest kontrowersyjna- co z tego, że kurz zostanie wyciągnięty jak pozostanie on w obudowie i potem śmigło z powrotem go wciągnie tam gdzie był? A co z montażem jako śmigło w obudowie? Ma on wtedy wciągać powietrze z zewnątrz do środka jeśli pracuje z tyłu? W mojej opinii jest to trochę bezużyteczne. D.F. Pressure posiada także łatwo demontowalny rotor dzięki któremu czyszczenie śmigła jest banalne. Wentylator posiada ok. 50 cm kabel zakończony wtyczką 4 pin- czyli posiada też system PWM.

Testy i podsumowanie

Na starcie przypomnę, że NF-A15 jest większym wentylatorem- ma wymiary 140 x 150 x 25 mm. Biorąc to pod uwagę oraz, że cooler został przystosowany pod większe śmigła, wyniki uzyskane przez D.F. Pressure są bardzo dobre. Z pewnością wydajnościowo nadaje się on jako alternatywa dla śmigła na chłodzenie. Jednakże gorzej jest z głośnością- na 2000 RPM jest to suszarka, 1500 RPM troszkę lepiej choć dalej głośno a na 1000 RPM jest już cicho jednakże konkurencja potrafi być cichsza.

D.F. Pressure kosztuje około 58 zł. Jest to dosyć ciekawa konstrukcja, która przeznaczona została na montaż na chłodzenie procesora. Wydajnościowo wypada ona dobrze, gorzej jest z kulturą pracy. Śmigło posiada także ciekawe rozwiązania ale nie wszystkie są sensowne (jak np. obracanie się przez 10s w inną stronę). Generalnie poleca zainteresować się D.F. Pressure.