WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Enermax Everest Advance

Kolejne z nowych śmigieł Enermaxa jest bardzo podobne do swojego poprzednika- Cluster Advance. Posiada ono jednak jedno ciekawe rozwiązanie. Jakie? Zapraszam do recenzji!

Wentylator ponownie zapakowany jest w proste, plastikowe pudełko. W środku znajdują się cztery śrubki, cztery kołki oraz przejściówka 4 pin -> Molex. Gwarancja także wynosi 24 miesiące.

Everest Advance ma standardowe wymiary 120 mm x 120 mm x 25 mm. Wygląda też całkiem nieźle, w szczególności po włączeniu niebieskiego podświetlenia- jednakże nie jest to znakomity wygląd Cluster  Advance. Zastosowane technologie są także identyczne do brata- batwings, ramka z wyciętą nazwą Enermax, możliwość zdjęcia rotora, wyłączenia podświetlenia. Można także wybrać zakres pracy: od 500 RPM do 1000 RPM lub 1300 RPM lub 1600 RPM. Najciekawsza rzecz to dodany czujnik temperatury- obroty śmigła dostosowują się do tego, co on wykryje. Inaczej mówiąc temperatura na czujniku steruje obrotami wentylatora. Ciekawe i innowacyjne rozwiązanie. Na maksymalnych obrotach tj 1600 RPM śmigło generuje przepływ powietrza na poziomie 76 CFM, ciśnienie wynoszące 1,907 mmH2O oraz głośność równą 19 dBA. Z Everesta Advance wychodzi kabel, który tym razem nie został opleciony. Jednakże kończy się on wtyczką 3 pin, czyli nie ma systemu PWM- zastępuje to omówiony wcześniej czujnik.

Testy

Pod względem wydajności śmigło plasuje się tam gdzie powinno. Smuci duża różnica między nim a Reeven Euros przy montażu na procesorze ale to jedyny negatywny aspekt. Z głośnością jest nie najlepiej- na 1600 RPM, 1300 RPM jest on słyszalny, dopiero przy 1000 RPM wentylator wypada znakomicie.

Enermax Everest Advance kosztuje około 50 zł. Nie powala on ani wyglądem, ani wydajnością, ani głośnością- zawsze jest poprawnie. Ale zastosowanie przez producenta, zamiast standardowego PWM, kontrolowania obrotów w zależności od temperatury an czujniku daje ogromne możliwości. Jest to jedne z nielicznych takich rozwiązań na rynku. Przy dobrym umiejscowieniu czujnika system ten może działać znacznie lepiej niż PWM. Dlatego też zdecydowanie polecam o ile wiecie i macie pomysł gdzie taki czujnik umieścić.