WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Fractal Design Dynamic GP-14

Rzadko kiedy mam okazję testować wentylatory, które są dodawane do obudów. GP-14 można znaleźć w przetestowanej przeze mnie obudowie Define S. Zapraszam do recenzji.

Śmigła zapakowane zostały w standardowe opakowanie. W środku znajdują się tylko śrubki- widać, że są to wentylatory budżetowe w przeciwieństwie do serii Venturi. Fractal udziela dwa lata gwarancji.

GP-14 ma wymiary 140 mm x 140 mm x 25 mm. Prezentuje się bardzo ładnie – biały rotor świetnie wygląda z czarną ramką. Można także kupić całą czarną wersję. Wentylator posiada siedem łopatek, które zostały specjalnie wyprofilowane w celu zwiększenia przepływu powietrza. Na nich znajdują się także ząbki, które mają podobne zadanie. Oprócz tego cała konstrukcja jest standardowa. GP-14 kręci się z maksymalną prędkością równą 1000 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 68,4 CFM, ciśnienie wynoszące 0,71 mmH2O oraz hałas na poziomie 18,9 dBA. Fractal Design zastosował łożysko hydrauliczne, dzięki któremu średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 40 tysięcy godzin. Z wentylatora wychodzi kabel o długości 50 cm. Nie został niestety on niczym opleciony. Kończy się on wtyczką 3 pin – nie ma systemu PWM.

Testy i podsumowanie

Pod względem wydajności Dynamic GP-14 wypada przeciętnie. Przy zamontowaniu na chłodzeniu procesora ma on wydajność podobną do 120 mm kontrukcji na podobnych obrotach. Lepiej sprawuje się przy montażu w obudowie – przegania niektóre szybsze 120 mm konstrukcje. Właśnie dlatego też jest dodawany do obudów, gdyż tam się po prostu sprawuje najlepiej. Pozostała jeszcze kwestia głośności. Tutaj jest fenomenalnie – GP-14 jest bardzo cichy.

Przedmiot tego testu kosztuje około 60 zł. Jeśli szukacie cichej konstrukcji, która oferuje optymalną wydajność to zdecydowanie polecam. GP-14 nie jest demonem wydajności natomiast kultura pracy wszystko wynagradza. Gdyby tylko jeszcze był PWM, była by to znakomita konstrukcja dla osób ceniących sobie ciszę w połączeniu z ładnym wyglądem, ale i bez tego systemu sprzęt jest wart by się nim zainteresować.