WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Reeven Coldwing 14

Chłodzenie Reeven Okeanos bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Jednym ze składników tego świetnego wyniku z pewnością był 140 mm wentylator- Coldwing 14. Zobaczmy, czy także sprawdzi się on jako osobny zakup a nie w zestawie z coolerem CPU.

Wentylator zapakowany został w standardowe dla wielu konstrukcji opakowanie. W środku znaleźć można śrubki, kołki antywibracyjne oraz kabel zmniejszający obroty do 1300 RPM. Przyjemną rzeczą są kołki- mało kto je dodaje a znacznie lepiej jest zamontować śmigło właśnie na nich.

Coldwing 14 ma wymiary 140 mm x 140 mm x 140 mm. Co ważne otwory montażowe są identyczne jak dla wentylatorów 120 mm. Z wyglądu prezentuje się ciekawie, jednakże nie jest to konstrukcja dla każdego, ponieważ nie do każdej obudowy będzie pasowało połączenie koloru żółtego z czarnym. Wentylator oparty został o łożysko ślizgowe, które gwarantuje 30 tysięcy godzin bezawaryjnej pracy. Wentylator kręci się z maksymalną prędkością równą 1700 RPM generując przy tym przepływ powietrza równy 92,4 CFM, ciśnienie na poziomie 0,091 cali H2O oraz hałas równy 36,4 dBA. Z dołączoną przejściówką te parametry wynoszą kolejno: 1300 RPM, 69,9 CFM, 0,048 caliH2O oraz 24,7 dBA. Sam Coldwin 14 posiada 9 skrzydełek. Poza tym nie ma żadnych specjalnych technologii poprawiających przepływ powietrza. Ze śmigła wychodzi kabel o długości około 50 cm. Został on opleciony tworzywem oraz zakończony wtyczką 4 pin, co oznacza, że posiada on system PWM.

Testy i podsumowanie

Przy zamontowanym wentylatorze na chłodzeniu procesora wypada ono świetnie. Na maksymalnych obrotach jest bardzo wydajne, na 1300 RPM także w swojej kategorii wypada bardzo dobrze. Podobnie jest przy zamontowaniu go w obudowie. Wyniki, w porównaniu do poprzednich, są troszkę gorsze natomiast wciąż jest bardzo dobrze. Natomiast wadą jest kultura pracy. Na maksymalnych obrotach Coldwing 14 jest bardzo głośny. Dobrze, że została dodana przejściówka obniżająca jego maksymalne obroty.

Reeven Coldwing 14 kosztuje około 12,9 Euro (około 57 zł w dniu premiery). Na maksymalnych obrotach jest całkiem wydajnym wentylatorem, jednakże jest wtedy też bardzo głośny. Na 1300 RPM da się już wytrzymać oraz wydajność także jest dobra. Generalnie główną wadą jest niska dostępność oraz wygląd, który mimo że jest ładny, to nie każdemu przypadnie do gustu. Ogólnie jest to ciekawa konstrukcja i warto się nad nią zastanowić.