WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatorów BitFenix Spectre Pro LED 120 mm i 140 mm

BitFenix Spectre Pro LED to seria wentylatorów, które prezentują się zwykle bardzo ładnie. Czy w parze z tym idzie wydajność?

Oba śmigła zapakowane są w identyczne opakowania, które różnią się wielkością. W środku, oprócz wentylatora, znajduje się karta gwarancyjna, śrubki, silikonowe kołki, adapter zmieniający napięcie na 7V oraz kabel, który umożliwia dostosowanie podświetlenia do obudowy (działa tylko z niektórymi obudowami BitFenix). Jak widać, ilość dołączonych rzeczy jest duża. Cieszą kołki, które będą zapobiegać przekazywaniu drgań śmigła na obudowę. BitFenix udziela 2 lata gwarancji.

 

2

 

Oba wentylatory mają standardowe wymiary, czyli w przypadku mniejszej wersji wynoszą one 120 mm x 120 mm x 25 mm, a w przypadku większej 140 mm x 140 mm x 25 mm. Oba także wyglądają identycznie. Pięciokątne wklęśnięcia na ramce są według mnie kontrowersyjne, ale reszta konstrukcji wygląda całkiem nieźle. Ten test obejmuje wersję czerwoną, ale można kupić wentylatory w kolorze niebieskim, białym, zielonym. W sklepach dostępne są także większe niż 140 mm modele Spectre Pro LED. Wirnik jest ciemno-przezroczysty i posiada dziewięć łopatek. Na każdej z nich są trzy wybrzuszenia, które poprawiają przepływ powietrza. Producent zastosował łożysko FDB. Ramka została wykonana z dwóch materiałów- przezroczystego oraz czerwonego. Za podświetlenie odpowiadają cztery diody LED, które można wyłączyć wyjmując z boku zawleczkę. Z wentylatorów wychodzi około 45 cm przewód, zakończony wtyczką 3 pin. Szkoda jednak, że kabel nie został opleciony.

Testy i podsumowanie

Wentylatory wypadają przyzwoicie przy montażu na chłodzeniu procesora. Wyniki są dobre jak na ich obroty. Znacznie gorzej jest, gdy chodzą one w obudowie- w szczególności dotyczy to wersji 120 mm. Pod względem głośności oba modele są przeciętne. 120 mm wersja jest cichsza, lecz praca 140 mm może już przeszkadzać. Model 120 mm kosztuje około 50 zł a wersja 140 mm około 60 zł. Cena jest adekwatna do tego, co oferują. Wydajność nie jest zbyt wysoka (w szczególności przy montażu w obudowie), ale też nie jest tragiczna. Rekompensuje to całkiem niezły design (o ile komuś nie przeszkadza wygląd ramki) oraz podświetlenie. W szczególności polecam posiadaczom budów BitFenix, które można „sparować” z tymi wentylatorami, albo osobom chcącym mieć ładnie oświetlone chłodzenie procesora.