WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatorów Fractal Design Venturi HP-12 oraz HF-14

Praktycznie każda firma produkująca obudowy czy chłodzenia posiada w swojej ofercie także wentylatory. To powoduje, że na rynku jest mnóstwo takich gadzetów, co jest jednoznaczne z dużym dylematem podczas zakupu. Seria Venturi jest jedną z propozycji Fractal Design. Czy warto się nią zainteresować?

Bez tytułu

Wentylatory mają wiele podobieństw ale także parę różnic. Te drugie zaczynają się już przy dodatkach. Wentylatory z serii HP mają dodatkowo adapter ze złącza 1x 4 pin na 2x 4 pin. Wentylatory 140 mm mają dodane gumowe nakładki, które zmieniają rozkład otworów na takie, jakie mają wentylatory 120 mm. Dodatkowo wentylatory z serii HF mają dodany adapter znacząco zmniejszający prędkość śmigieł. Każdy wentylator ma za to dodane cztery śrubki montażowe. Wygląd obu konstrukcji jest identyczny- szara ramka plus czarny rotor. Prezentuje się to dobrze, ale szału nie ma. Także po bokach znajdują się gumowe, w pełni demontowalne nakładki. Zapobiegają one przekazywaniu wibracji na elementy obudowy czy radiatora. Różnica dotyczy konstrukcji skrzydełek – wersja HP-12 ma ich 7 i są one szersze, wersja HF-14 ma ich 11 i są znacznie węższe – przekłada się to także na znacznie większe generowane ciśnienie.  Za to na każdej łopatce w obu wersjach znajdują się dwa ząbki. Ich zadaniem jest polepszanie dynamiki przepływu powietrza. Także ich kształt ma na celu poprawienie tego parametru. W obu przypadkach Fractal Design zastosował łożysko FDB, które zapewnia 150 tysięcy godzin bezawaryjnej pracy. Kabel, który wychodzi z wentylatorów, został opleciony elastycznym i eleganckim materiałem. W zależności od wersji kończy się on wtyczką 3 pin lub 4 pin (dla śmigieł z PWM). Generalnie jakość wykonania Venturi jest perfekcyjna, dorównuje ona produktom Noctua.

Testy i podsumowanie

Idea testu była taka, aby obu wentylatorom wystawić te same oceny – w końcu to ta sama seria. Natomiast po uzyskaniu wyników musiałem owe założenie zweryfikować i podsumowanie zacznę od wersji HP-12. Pod względem wydajności, w obu zastosowaniach, prezentuje się on przeciętnie. Nie jest to demon wydajności, natomiast także nie odstaje od konkurencji. Pod względem głośności także jest przeciętnie. Na plus należy wysoka jakość wykonania oraz cena wynosząca około 60 zł (w stosunku do jakości). Dlatego też polecam zastanowić się nad nim jeżeli szukacie dobrego śmigła 120 mm.

Fractal Design Venturi HF-14 kosztuje około 65 zł. Jedynym jego minusem jest brak PWM. Jest to jedno z najwydajniejszych śmigieł a do tego prezentujący znakomity stosunek wydajności do głośności. Dorzucając do tego świetne wykonanie oraz możliwość montażu w miejscu przeznaczonym dla wentylatorów 120 mm mamy ideał. Zdecydowanie polecam jego zakup w tej cenie do każdego zastosowania.