Noctua to producent, który nieraz gościł już na łamach WhatNext. Tym razem do testów otrzymałem wentylatory, które zdecydowanie różnią się kolorystyką od swoich poprzedników. Dodatkowo, są (wraz z serią IndustrialPPC, której testy także niedługo pojawią się na WN) pierwszymi modelami, w miarę przystępnymi cenowo. Czy warto się nimi zainteresować?

Na początku chciałbym omówić cechy wspólne dla całej serii. Wentylatory zapakowane są w kartonowe pudełka, na których znajdziemy jedynie tabelkę ze specyfikacją techniczną. Dodatki także nie są zbyt bogate- uświadczymy jedynie cztery śrubki. Widać, że jest to seria przeznaczona dla mniej zamożnych użytkowników, nie ma dodatkowych kołków, przejściówek. Jednakże jeśli ktoś chciałby je mieć do dyspozycji to nie ma problemu- Noctua wypuściła na rynek NA-SAV2 (cena wynosi około 25 zł), który oferuje 20 antywibracyjnych kołków oraz NA-SRC7 (około 30 zł), który udostępnia 3 adaptory L.N.A.

Sama konstrukcja wentylatorów jest znana z wcześniejszych konstrukcji. Producent zastosował starsze łożysko SSO- już widać pierwsze oszczędności. Ramka nie posiada okładek antywibracyjnych, jest zwykłym, szarym plastikiem. Śmigła, z wyjątkiem modelu 80 mm, mają na swoich łopatkach specjalne nacięcia, które mają za zadanie lepiej ukierunkować strumień powietrza. Testowane modele mają system PWM, aczkolwiek jest możliwość nabycia wentylatorów w opcji bez PWM. Długość kabla 4 pin wynosi w każdym przypadku 40 cm. Ostatnią cechą wspólną jest MTBF, który wynosi ponad 150 tysięcy godzin oraz gwarancja trwająca aż 6 lat.

 

Noctua NF-R8 redux-1800 PWM

Wentylator kręci się z maksymalną prędkością 1800 RPM. Generuje on przy tym hałas na poziomie 17,1 dBA, przepływ powietrza równy 53,3 m^3/h oraz ciśnienie powietrza wynoszące 1,41 mm H2O. Jak już wcześniej wspomniałem, jest to jedyny model, który na żadnej ze swoich siedmiu łopatek nie posiada specjalnych wycięć. Ten model kosztuje około 50 zł.

 

Noctua NF-B9 redux-1600 PWM

Wentylator kręci się z maksymalną prędkością 1600 RPM. Generuje on przy tym hałas na poziomie 17,6 dBA, przepływ powietrza równy 64,3 m^3/h oraz ciśnienie powietrza wynoszące 1,61 mm H2O. Jego cena wynosi około 55 zł.

 

Noctua NF-S12B redux-1200 PWM

Wentylator kręci się z maksymalną prędkością 1200 RPM. Generuje on przy tym hałas na poziomie 18,1 dBA, przepływ powietrza równy 100,6 m^3/h oraz ciśnienie powietrza wynoszące 1,31 mm H2O. Jego cena wynosi około 60 zł.

 

Noctua NF-P14s redux-1500 PWM

Wentylator kręci się z maksymalną prędkością 1500 RPM. Generuje on przy tym hałas na poziomie 15,8 dBA, przepływ powietrza równy 133,7 m^3/h oraz ciśnienie powietrza wynoszące 1,91 mm H2O. Jego cena wynosi około 70 zł.

 

Noctua NF-P14r redux-1500 PWM

Pod względem specyfikacji jest to modle identyczny jak NF-P14r. Jedyna różnica to konstrukcja ramki- w tym przypadku jest ona okrągła. Cena jest także identyczna jak w bratnim modelu i wynosi ona około 70 zł.

 

Testy i podsumowanie

  1. Temperatury z testów wydajności chłodzenia, to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Do obciążenia użyliśmy program OCCT, test Linpack, czas trwania testu to 20 min. Temperatura otoczenia wynosiła 22°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. W przypadku wentylatora zamontowanego na przedzie obudowy, na procesorze zamontowany był Noctua NF-P12 kręcący się z prędkością 360 RPM. Z przodu obudowy został zamontowany wentylator Fander Selekta 120 mm, a z tyłu Fander Selekta 80 mm.
  2. Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Wentylator został umieszczony na podkładce z gąbki, aby zniwelować wibracje. Głośność otoczenia wynosiła 33,5 dBA.
  3. Prędkości wentylatorów podczas pracy były odczytywane i zmieniane za pomocą panelu Scythe Kaze Master.

Uwaga! Wyników wentylatorów nie można bezpośrednio porównywać z testami SilverStone FQ121 Noctua z serii NF-A9, NF-A8 oraz NF-A4x10. Została zmieniona metodologia testów.

cpu przod tylgl

Wentylatory w testach spisały się bardzo dobrze. Znacząco obniżają one temperatury procesora, w zależności od ich konfiguracji. Jedynie przyczepić mogę się do głośności wersji 140 mm. Na maksymalnych obrotach poziom hałasu jest bardzo wysoki, na 1200 RPM mógłby być on niższy.

Wentylatory Noctua z serii Redux są bardzo ciekawymi propozycjami. Brak bogatego wyposażenia dodatkowego sprawił, że są one dostępne za znacznie niższą kwotę. Są one bardzo dobre pod względem wydajności, a jakość wykonania także nie odbiega od przyjętych przez firmę Noctua standardów. Jeśli ktoś z Was zastanawia się nad zakupem wentylatora w tej cenie, to seria Redux będzie bardzo dobrym wyborem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!