Seria industrialPPC jest przeznaczona dla użytkowników, którzy cenią sobie wysoką wydajność, niestety tym razem, mimo zrezygnowania przez producenta z bogatego wyposażenia dodatkowego w wysokiej cenie . Czy ta seria wentylatorów także podbije nasze serca?

NF-F12 industrialPPC-2000 IP67 PWM i NF-F12 industrialPPC-3000 PWM

Jak sama nazwa wskazuje, wentylatory oparte są o dobrze znaną konstrukcję NF-F12. Pierwszy z nich kręci się z maksymalną prędkością równą 2000 rpm, generując przy tym hałas na poziomie 29,7dBA, przepływ powietrza równy 121,8 m³/h oraz ciśnienie wynoszące 3,94 mm H2O. Drugi z nich kręci się z maksymalną prędkością równą 3000 rpm ,generując przy tym hałas na poziomie 43,5dBA, przepływ powietrza równy 186,7 m³/h oraz ciśnienie wynoszące 7,63 mm H2O. Jak widać, wersja 3000 jest znacznie wydajniejsza ale też głośniejsza. W pudełku znajduje się tylko wentylator i śrubki- podobnie jak we wcześniej testowanej wersji Redux. Ze specyfikacji technicznej warto zwrócić jeszcze uwagę na dopisek IP67. Jest to stopień ochrony aparatu lub urządzenia elektrycznego przed penetracją czynników zewnętrznych. Pierwsza cyfra oznacza odporność na penetrację ciał stałych, a druga na penetrację wody. W wersjach wentylatorów bez tego dopisku, zastosowano ochronę IP52. Cyfra 5 oznacza ochronę przed wnikaniem pyłu w ilościach zakłócających pracę urządzenia, a cyfra 2- ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego. W przypadku wersji IP67, szóstka oznacza całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu a siódemka- ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min.

Wykonanie wentylatorów stoi na najwyższym poziomie. Na rogach znajdują się gumowe nakładki, które maja za zadanie stłumić powstające drgania. Po wewnętrznej stronie ramki znajdują się malutkie wgłębienia. Ich zadaniem jest usprawnienie przepływu powietrza aby łopatki nie wpadały w niepotrzebne wibracje. Nieruchome łopatki są wykonane pod kątem od 31° do 37° oraz mają specjalne wyżłobienia. Celem tego jest skierowanie strumienia powietrza w jedno miejsce oraz ograniczenie szumu. Oba wentylatory posiadają system PWM, łożysko SSO2, kabel o długości około 40 cm. Cena wersji IP67 wynosi  około 120 zł, a wersji IP52 około 100 zł.

NF-A14 industrialPPC-2000 IP67 PWM i NF-A14 industrialPPC-3000 PWM

Wersje 140 mm to nic innego jak dobrze znane wentylatory NF-A14. Pierwszy z nich kręci się z maksymalną prędkością równą 2000 rpm, generując przy tym hałas na poziomie 31,5 dBA, przepływ powietrza równy 182,5 m³/h oraz ciśnienie wynoszące 4,18 mm H2O. Drugi z nich ma parametry wynoszące- obroty: 3000 rpm, hałas: 41,3 dBA, przepływ powietrza: 269,3 m³/h oraz ciśnienie: 10,52 mm H2O. W opakowaniu również znajdziemy tylko śrubki i nic więcej. Ponownie w sprzedaży jest dostępna wersja IP67 oraz IP52 (ich znaczenie zostało wyjaśnione wyżej).

Wykonanie wentylatorów to ponownie najwyższa klasa. Na rogach znajdują się gumowe nakładki tłumiące drgania. Po wewnętrznej stronie ramki są malutkie wgłębienia. Jedyna różnice, w porównaniu do wersji 120 mm, są dwie. Pierwsza to brak specjalnych wyżłobień oraz ustawienia nieruchomych łopatek pod odpowiednim kątem. W zamian za to na ruchomych łopatkach znajdują się wgłębienia, które mają za zadanie odpowiednio skierować strumień powietrza i sprawić, aby wentylator ciszej pracował. Warto też wspomnieć, że, podobnie jak wersja 120 mm, został on wykonany z poliamidemu, który jest w stanie wytrzymać temperaturę pracy do 120°C. Ponownie oba testowane modele posiadają system PWM, a długość kabla wynosi około 40 cm. Na koniec powtórzę jeszcze raz- wykonanie to bajka. Jedynie cena ponownie wymiata, bowiem wynosi ona, za wersję IP67, około 120 zł, a za wersję IP52 około 110 zł.

Testy i podsumowanie

  1. Temperatury z testów wydajności chłodzenia, to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Do obciążenia użyliśmy program OCCT, test Linpack, czas trwania testu to 20 min. Temperatura otoczenia wynosiła 22°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. W przypadku wentylatora zamontowanego na przedzie obudowy, na procesorze zamontowany był Noctua NF-P12 kręcący się z prędkością 360 RPM. Z przodu obudowy został zamontowany wentylator Fander Selekta 120 mm, a z tyłu Fander Selekta 80 mm.
  2. Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Wentylator został umieszczony na podkładce z gąbki, aby zniwelować wibracje. Głośność otoczenia wynosiła 33,5 dBA.
  3. Prędkości wentylatorów podczas pracy były odczytywane i zmieniane za pomocą panelu Scythe Kaze Master.

Uwaga! Wyników wentylatorów nie można bezpośrednio porównywać z testami SilverStone FQ121 Noctua z serii NF-A9, NF-A8 oraz NF-A4x10. Została zmieniona metodologia testów.

cpu przod gl

Jak wynika z testów, wentylatory, zarówno wersje 120 mm jak i 140 mm, pokonują konkurencję. Są one zdecydowanie najwydajniejsze, spadek temperatury jest ogromny (co też było spodziewane). Ale niestety są one także okropnie głośne. W tej kategorii także wygrywają, ale nie to co powinny.

Wentylatory z serii industrialPPC są przeznaczone dla odbiorców, dla których liczy się tylko wydajność. Są one strasznie głośne podczas maksymalnej pracy, także ich cena jest zabójcza. Ale jeśli w zamian otrzymujemy perfekcyjną jakość wykonania oraz genialną wydajność to uważam, że warto nad ich zakupem się zastanowić.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!