WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatorów Noiseblocker NB-BlackSilentFan

Pierwsza seria wentylatorów Noiseblocker kierowana jest do mniej zamożnych użytkowników. Czy w związku z tym jest ona także znacznie gorsza niż drożsi bracia?

Wszystkie wentylatory mają bardzo podobne opakowanie, które różnią się między sobą tylko parametrami. Do każdego wentylatora producent dodaje cztery gumowe kołki montażowe. W przypadku modeli XL-2 i XL-P są one niebieskie, w XL-1 są czarne. Są one znacznie lepszym sposobem montażu śmigła w obudowie, gdyż eliminują drgania powstające podczas pracy. Noiseblocker udziela na każdy wentylator NB-BlackSilentFan trzy lata gwarancji.

1

NB-BlackSilentFan to seria wentylatorów oznaczona symbolem wysokiej jakości. Każde ze śmigieł ma standardowe wymiary, czyli 120 mm x 120 mm x 25 mm. Czarna ramka z niebieskim wirnikiem prezentują się całkiem nieźle. Wirnik został wykonany z makrolonu, czyli poliwęglanu. Dodatkowo reaguje on na światłu UV. W wentylatorach zostało zastosowane autorskie łożysko NB-NanoSLI. Liczba godzin bezproblemowo przepracowanych przez XL-1 i XL-2 powinna wynosić około 80 tysięcy, a XL-P 75 tysięcy. Z NB-BlackSilentFan wychodzi 50 cm kabel, które, w przypadku modeli XL-1 i XL-2, został zakończony 3 pinową wtyczką, a w przypadku XL-P 4 pinową (posiada on PWM). Kable są otoczone dość elastycznym oplotem, dzięki czemu ładnie wyglądają oraz dobrze się nimi  operuje. Generalnie łopatki są standardowe, tak samo ramka – nie ma jakichś specjalnych wyżłobień czy zakrzywień.

Testy i podsumowanie

Wentylatory świetnie spisują się w momencie zamontowania na radiatorze. Uzyskane wyniki są najlepsze w swoim przedziale prędkości. BlackSilentFan gorzej wypadają podczas pracy w obudowie- w tym momencie droższa konkurencja radzi sobie troszeczkę lepiej. Śmigła, oprócz wersji XL-P, są stosunkowo ciche- XL-1 jest praktycznie niesłyszalny podczas pracy. XL-P jest bardzo głośny, ale posiada system PWM więc powinien przeszkadzać tylko podczas długotrwałego obciążenia. Ta seria wentylatorów kosztuje około 40 zł i w tej cenie jest ona zdecydowanie godna polecenia, w szczególności jeśli szukacie śmigła do chłodzenia procesora.