WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test uniwersalnego zasilacza do laptopów Natec Torpedo UNI-90

Jeśli macie kilka laptopów z różnymi wtyczkami zasilającymi, to znacie ten problem, gdy trzeba znaleźć odpowiedni zasilacz do każdego sprzętu. Ten problem może zostać rozwiązany dzięki uniwersalnemu zasilaczowi, który jest wstanie współpracować z większością laptopów na rynku. Jedną z takich propozycji w swojej ofercie posiada Natec – jest to Torpedo UNI-90. Czy jest on warty uwagi?

Zasilacz został zapakowany w biało-niebieskie, przezroczyste pudełko. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, wtyczki oraz kabel zasilający. Instrukcja posiada pełen opis w jezyku polskim oraz angielski, więc nie powinno być rpoblemów ze zrozumieniem obsługi sprzętu. Dołączony kabel jest na tyle długi aby wygodnie używać zasilacza.

Sam UNI-90 to bardzo prosta konstrukcja. Ma on wymiary 142 mm x 50 mm x 33,5 mm. Jest on cały czarny i stoi na czterech nóżkach wykonanych z tego samego materiału co obudowa. Z jednej strony wychodzi kabel zasilający do laptopa z drugiej można podłączyć dołączony kabel do sieci. UNI-90 współpracuje z napięciami wchodzącymi od 100 V do 240 V, więc powinien on spokojnie działać na całym świecie. Jego maksymalna moc wynosi 90 W a napięcie dostosowywane jest w zakresie od 18,5 V do 20 V (urządzenie samo dedukuje natężenie jak i prąd). UNI-90 posiada 5 zabezpieczeń: przeciążeniowe, zwarciowe, przeciwprzepięciowe, przeciw przegrzaniu oraz przed zbyt wysokim prądem. Natec deklaruje, że zasilacz ma mieć sprawność powyżej 88%.

Jak już wcześniej wspomniałem, z urządzeniem otrzymujemy zestaw 8 wtyczek. Są to:

  • 18,5V, 7,4 x 5,0 mm, HP, czarna duża,
  • 18,5V, 4,8 x 1,7 mm, HP/ASUS, fioletowa,
  • 19V, 5,5 x 1,7 mm , TOSHIBA/ACER, różowa,
  • 19V, 5,5 x 2,5 mm, IBM/ASUS/DELL/TOSHIBA, niebieska,
  • 19V, 4,0 x 1,35 mm, ASUS, czarna mała,
  • 19,5V, 7,4 x 5,0 mm, DELL, żółta okrągła,
  • 20V, 7,9 x 5,5 mm, IBM/LENOVO, szara,
  • 20V, 11,0 x 4,6 mm, LENOVO, żółta prostokątna.

Każda wtyczka jest podpisana oraz w instrukcji można znaleźć wytłumaczenie, która gdzie pasuje. Oczywiście brakuje tutaj wymienionych kilku producentów (np. MSI) ale nie oznacza to, że pod te laptopy nie ma możliwości podpięcia zasilacza. Trzeba wtedy samemu dopasować i znaleźć odpowiednie złącze.

Użytkowanie

Na początku kompatybilność. Sprawdziłem, czy UNI-90 współpracuje z następującymi notebookami: Asus UX410UA (ultrabook), Dell 5378 (ultrabook), Asus R510J (notebook) oraz MSI U270 (netbook). Każdego z nich zasilacz bezproblemowo ładował, nie było problemów z kompatybilnością. Sprawdziłem też sprawność w stosunku do oryginalnej ładowarki dołączonej do UX410UA. Produkt Natec pobierał pod obciążeniem tyle samo mocy co oryginalna ładowarka, czyli jest dobrze. Samo użytkowanie było bezproblemowe. Dzięki długim kablom można spokojnie podpiąć się pod odległy kontakt a ładowarka nie będzie wisiała w powietrzu tylko leżała na ziemi. Także po użytkowaniu przez tydzień nie zauważyłem na UNI-90 rys – jest to dobrze wykonany produkt.

Podsumowanie

Natec Torpedo UNI-90 kosztuje około 120 zł. W tej cenie jest to naprawdę dobry i godny polecenia produkt. Jest on kompatybilny z szeroką gamą laptopów oraz ładuje tak samo jak oryginalne zasilacze. Jego sprawność także jest utrzymana na dobrym poziomie. Dzięki długim przewodom zasilającym użytkowanie UNI-90 jest bezproblemowe. Jeśli szukacie w miarę taniego i uniwersalnego zasilacza do laptopów, to warto wziąć pod uwagę produkt Nateca.