Reklama
aplikuj.pl

Test zasilacza SFX Seasonic Focus SGX-650

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej zasilaczy SFX. Stają się one coraz popularniejsze i częściej kupowane. Zauważył to Seasonic i właśnie wprowadza na rynek model Focus SGX-650.

Wygląd

Zasilacz zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, opaski na rzepy, opaski zaciskowe, śrubki, przejściówkę umożliwiającą montaż w obudowach ATX oraz tester zasilacza. Dodatki są więc bogate i powinny każdego zadowolić. Gwarancja wynosi aż 10 lat.

Zasilacz wygląda dobrze. Jest on cały czarny i wyróżnia go jedynie charakterystyczny grill, które ma zapewnić lepszy przepływ powietrza i cichszą pracę. Focus SGX-650 ma wymiary 125 mm x 125 mm x 63,5 mm, czyli jest zgodny ze standardem SFX. Z tyłu znajdują się standardowe otwory w kształcie plastrów miodu, wejście na kabel zasilający i włącznik. Na spodzie znajduje się tabliczka znamionowa. Zasilacz posiada jedną linię +12V, która jest w stanie oddać 648 W (54 A). Linie +5 V i +3,3 V oddają po 20 A, łącznie 100 W. Całkowita moc zasilacza to 650 W.

Focus SGX-650 jest w pełni modularny. Do dyspozycji mamy następujące wiązki: jedna ATX 20+4 pin (350 mm), jedna CPU 4+4 pin (400 mm), dwie 2x PCI-E 6+2 pin (400 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 100 mm), dwie 3x Sata (400 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 100 mm), jedna 3x Molex (500 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 100 mm) oraz przejściówka Molex na FDD. Kable są krótkie, ale do mniejszych obudów nie ma potrzeby stosowania dłuższych. Także wszystkie mają płaski profil i są czarne. Ich liczba jest zupełnie wystarczająca.

Wnętrze

Zastosowany wentylator  to model S1201512HB z łożyskiem FDB, które powinno dużo wytrzymać. Jeśli spotkacie się z informacją, że to śmigło ma inne łożysko to będzie to tylko błąd w nazewnictwie i nalepce. Seasonic potwierdziło, że jest to model z FDB. Zasilacz posiada tryb półpasywny – do 30% obciążenia wentylator się nie kręci. Wnętrze jest wykonane idealnie – tak, jak to ma zawsze miejsce w przypadku Seasonica. Największy kondensator jest produkcji Nichicon a jego parametry to 470 uF oraz temperatura pracy do 105°C. Zastosowane zabezpieczenia to OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu), OCP (zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora), UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na wyjściu), SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe), OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza) oraz OPP (zabezpieczenie przed przeciążeniem) .

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Zasilacz świetnie wypadł w testach. Wszystkie linie są idealne albo bliskie ideałowi, a pod obciążeniem tylko nieznacznie się zmieniają. Są więc one bardzo stabilne i zdecydowanie bardzo dobre. Zasilacz w spoczynku jest niesłyszalny – wentylator się nie obraca. Dopiero pod obciążeniem zaczyna się kręcić, ale wtedy też jest bardzo cicho. Focus SGX-650 posiada odznaczenie 80 Plus Gold. Dla obciążenia 10% sprawność wynosi 82,89%, dla 20% – 88,56%, 50% – 90,12%, a dla 100% – 88,21%.

Seasonic Focus SGX-650 kosztuje około 450 zł. W tej cenie jest to na pewno jeden z najlepszych wyborów do komputera wymagającego zasilacza SFX. Testowany produkt świetnie wypadł w testach – napięcia są bardzo stabilne i bliskie ideałom. Także zasilacz jest świetnie wykonany oraz bardzo cichy podczas działania. Kolejna ogromna zaleta to w pełni modularne okablowanie – przy małych obudowach może się to okazać niezastąpione. Ostatnia rzecz to gwarancja, która wynosi 10 lat. W mojej opinii jest to jedna z lepszych konstrukcji SFX na rynku.