WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test zestawu Gamdias Ares Essential Combo

Gamdias nie słynie ze sprzętu absolutnie najwyższej jakości. Powiedzmy sobie wprost – jest to zwykle średnia, a czasem nawet niższa półka. Co jednak sprawia, że warto się ich produktami zainteresować? Cóż, cena, która stanowi nieraz ułamek kwoty, jaki musielibyśmy zostawić w sklepie za sprzęt innych producentów o podobnych możliwościach. Nie inaczej sytuacja ma się z zestawem dla graczy Gamdias Ares Essential Combo (nazywanym dalej po prostu Ares – przesadnie długim i pretensjonalnym nazwom mówię stanowcze „nie!”).

2Opakowanie

Zestaw trafił do mnie w standardowym dla Gamdiasa, biało-czarno-czerwonym pudełku. Jego wygląd może nie kłuje w oczy, ale też szczytem smaku nie jest. W środku również zero zaskoczenia. Mamy tutaj klawiaturę zawiniętą w ochronną folię, podobnież zabezpieczoną mysz, a do tego sporo makulatury typu instrukcje obsługi czy jakieś naklejki, które i tak przeleżą kolejne 5 lat w szafie aż użytkownik nie zdecyduje się ich po prostu wywalić do śmieci. Absolutny standard.

3Klawiatura

Zacznijmy od klawiatury. Ta robi całkiem przyjemne wrażenie, choć daleko jej (bardzo…) do topowych, mechanicznych modeli innych firm. Gamdias użył do jej wykonania matowego, całkiem przyjemnego w dotyku plastiku. Sprzęt nie jest zbyt ciężki, jest to raczej standardowa waga klawiatur membranowych. Przyciski zrobiono z podobnego, choć mniej chropowatego plastiku. Co ciekawe jak na tak tani zestaw, mamy możliwość ich podświetlenia, w dodatku w trzech kolorach do wyboru (czerwony, zielony i żółty). Warto zauważyć, że iluminacja jest dość równa, czym Ares wyprzedza nawet znacznie droższą klawiaturę Asus Strix. Z lewej strony dodano trzy przyciski, za pomocą których możemy zmieniać tryb oświetlenia, zamieniać miejscami funkcjonowanie klawiszy WSAD i strzałek (nie mam pojęcia, po co, ale da się…), a także przełączać załączoną w zestawie mysz w tryb potrójnego kliku (dzięki czemu w strzelankach wystarczy jedno kliknięcie myszy, by oddać trzystrzałową serię z broni – to już się zdecydowanie przydaje). Na dole z kolei Gamdias umieścił 6 klawiszy odpowiedzialnych za makra. Ich rozstawienie jest interesujące: 3 znajdują się bezpośrednio pod klawiszem spacji, kolejne 3 nieco na lewo od strzałek. O ile zwykle jestem przeciwnikiem zagospodarowywania dołu klawiatury, gdzie często spoczywają nadgarstki, tak tym razem przyciski makr nie sprawiały mi większych problemów.

Na minus należy natomiast zaliczyć przede wszystkim dwa elementy. Po pierwsze, kabel pokryty jest tylko gumą, a nie oplotem. Wiem, może to ja za bardzo przyzwyczaiłem się do rozwiązań z droższych modeli, jednak nie zmienia to faktu, że przewód jest znacznie bardziej narażony na uszkodzenia. Drugim minusem z kolei są zbyt gładkie gumowe nakładki na spodzie urządzenia. O ile znacznie cięższe klawiatury mechaniczne samą wagą powstrzymują sprzęt od ślizgania się, tak tutaj jesteśmy zdani wyłącznie na opór generowany przez podnóżki, przez co klawiatura nieco może się ślizgać. Nie jest tragicznie, ale jednak mogłoby być nieco lepiej.

A jak nasz obiekt zainteresowania sprawuje się w praktyce? Cóż, mam co do niej dość mieszane odczucia. Klawisze są trochę zbyt delikatnie wyprofilowane, przez co zdarzało mi się ześlizgnąć palec i trafić nie w to miejsce, w które chciałem. To jednak może być kwestia przyzwyczajenia (na co dzień pracuję na klawiaturze mechanicznej o dużym oporze przy kliku). Natomiast na pewno nie da się przyzwyczaić do nieprzyjemnego brzdąkania niektórych klawiszy przy mocniejszych naciśnięciach. Nie są to przy tym jedynie ciche odgłosy, ale mocno słyszalne i po pewnym czasie irytujące.

4Mysz

Po dodawanej do tego typu zestawu myszy spodziewałem się niewiele. Czekało mnie jednak bardzo przyjemne rozczarowanie. Mysz zwie się Ourea i mogłaby być spokojnie sprzedawana w cenie, którą należy wydać na całego Aresa. Wykonano ją, podobnie jak klawiaturę, z matowego plastiku. Na uwagę zasługuje szczególnie wyprofilowanie, pozwalające na bardzo wygodne trzymanie gryzonia w zasadzie dowolnym chwytem (w tym lewą ręką)- wgłębienia na kciuki są delikatne, dzięki czemu nie wymuszają trzymania typu grip.

Mysz posiada tradycyjny zestaw przycisków, plus dwa klawisze boczne, umiejscowione po jednym na każdej stronie, nad kciukiem, a także dodatkowy przycisk zmiany DPI. Nie jest to może zatrważająco wiele, jednak i tak sporo jak na „gryzonia z zestawu”. Bardzo ucieszył mnie fakt, że dano nam możliwość czterostopniowej zmiany ciężkości, dzięki czterem obciążnikom – nawet w znacznie droższym sprzęcie przestaje to powoli być standardem.

Jedynym elementem, który w Ourea zawodzi, jest DPI. Choć wielokrotnie powtarzałem, jak śmieszna jest walka producentów o jak najwyższą liczbę punktów na cal, tutaj do dyspozycji oddano nam jedynie 2500 DPI, co może być jednak odrobinę zbyt niską wartością dla niektórych graczy, szczególnie tych grających w wyższych niż Full HD rozdzielczościach.

5Ogólnie

Cały zestaw jest bardzo dobrze wykonany i spasowany. W bundlach z tej klasy cenowej często zdarzają się trzeszczenia czy inne nieprzyjemnostki. Tutaj mamy w pełni kompetentny, choć może nie idealny zestaw (to nieprzyjemne brzęczenie klawiatury…).

Wspomnijmy o jeszcze jednej funkcji Aresa. Otóż dzięki dodatkowemu oprogramowaniu oddano nam możliwość tworzenia makr, i to zarówno w myszy, jak i klawiaturze, a także… w obu naraz. Możemy więc dowolnie łączyć przydatne nam szybkie komendy, co stanowi sporą wartość dodaną zestawu.

1Podsumowanie

Po tym, co przeczytaliście wyżej, można by sądzić, że zestaw Gamdias Ares Essential Combo nie jest zbytnio wart uwagi – w końcu na rynku dostać możemy znacznie lepszej jakości produkty. Ciekawie zaczyna się jednak robić, gdy sprawdzimy cenę tego combo. Okazuje się, że sprzedawany jest za… około 200 zł! Tutaj dyskusja się urywa: za taką kwotę naprawdę trudno byłoby dostać coś lepszego. W związku z tym Ares uznać należy za produkt idealnie wycelowany w nieco mniej zamożnego klienta, a wciąż chcącego jednak cieszyć się pewnymi znanymi z innych sprzętów ułatwieniami i funkcjami. Dlatego też zestaw otrzymuje ode mnie znak jakości – z zaznaczeniem, że chodzi o jakość jedynie w swojej kategorii cenowej