WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test zestawu peryferiów od MSI

Od pewnego czasu możemy zauważyć dziwny trend wśród praktycznie wszystkich producentów — chęć zaistnienia na rynku peryferiów komputerowych. To dobrze, że mamy coraz większy wybór i możemy złożyć praktycznie całe stanowisko ze sprzętu ulubionej marki, ale (jak zadziwiająco często możemy się przekonać) za popularnym logotypem nie zawsze idzie wysoka jakość. A co do powiedzenia w tej sprawie będzie miało MSI? Tak się składa, że na testy trafiła do mnie klawiatura GK-701, zestaw słuchawkowy Immerse GH70 oraz mysz Clutch GM60.

  1. Klawiatura GK-701
  2. Mysz Clutch GM60
  3. Zestaw słuchawkowy Immerse GH70

Zacznijmy może od sprzętu, na którym piszę dla Was ten test. Klawiatura GK-701 ma już na karku kilkadziesiąt miesięcy, ale zastosowane w niej przełączniki Cherry MX Brown zapewniły jej dosłownie wieczne życie. Ten model jest pełnowymiarową konstrukcją o wielkości 450 × 165 × 38 mm i aż 1,2-kilogramowej wadze. To sporo. Zwłaszcza kiedy zwrócimy uwagę na obudowę wykonaną w całości z grubego tworzywa sztucznego. Niesie to za sobą oczywiście pewne minusy (mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne i lekko uginający się środek), ale te znikają w momencie rzucenia okiem na cenę. Ta wynosi około 330 złotych, co stawia ją w ścisłej topce najtańszych klawiatur wyposażonych w przełączniki Cherry MX.

Nie myślcie jednak, że o jakości wykonania stanowi wyłącznie materiał zastosowany przy projektowaniu obudowy. Dbałość MSI o szczegóły widzimy przy samych klawiszach oraz na spodzie GK-701. Mowa o grubych keycapach z dobrze wyciętą i niecodzienną czcionką oraz sporych podkładkach antypoślizgowych, które sprawdzają się dobrze nawet po rozłożeniu dwóch tradycyjnych (i również ogumowanych) nóżek. Ich rola jest znamienna, ponieważ wspomagają ergonomiczny kształt uzyskany przez ustawienie przycisków pod kątem. Na wyróżnienie zasługuje również 1,5-metrowy przewód USB w materiałowym oplocie, którego styki pokryto warstwą złota.

Design

Model GK-701 prezentuje sobą typowo gamingowy charakter, bo jak inaczej można nazwać agresywne połączenie czerni z czerwienią i umieszczenie charakterystycznego dla producenta smok w prawym górnym rogu? Taką kombinację dopełnia wyłącznie czerwone podświetlenie, które równomiernie rozchodzi się w górnej części klawiszy. Powoduje to oczywiście dioda umieszczona zaraz nad przełącznikiem, której światło niestety nie dociera do ich dolnych partii. MSI oddał w nasze ręce trzy tryby pracy diod – ich całkowite wyłączenie, podświetlenie wszystkich przycisków oraz oświetlenie wyłącznie WSAD i strzałek. Do tego dochodzi 3-stopniowy poziom jasności, który na 4 poziomie przechodzi w tryb oddychania na pełnej mocy.

Funkcje

Klawiatura nie posiada żadnego oprogramowania, co utrudnia proces nagrywania makr. Jednocześnie jej funkcjonalność zamyka się w kilku prostych kombinacjach, co jest wręcz dla niewymagających użytkowników. Wszystko kręci się oczywiście wokół klawisza funkcyjnego, który umożliwia nam dezaktywacje przycisku Windowsa (czyli aktywację trybu gry), dobranie trybu i jasności podświetlenia oraz korzystanie z przycisków multimedialnych. Nie można zapominać, że GK-701 posiada również pełny N-Key Rollover.

Test przełączników

Cherry MX Brown są połączeniem tego, co najlepsze w przełącznikach Red i Blue. Mowa o liniowości, w połowie której trafiamy na delikatny opór. Stanowi to typową informację zwrotną o aktywacji klawisza pożądaną głównie podczas pisania, co specjalnie nie przeszkadza w momencie, kiedy liczy się szybkość, czyli w grach. Ważne jest to, że ten drobny przeskok nie emituje żadnego dźwięku, co sprawia, że wyposażone w nią klawiatury są stosunkowo ciche. W porównaniu do rozwiązań Omron i Khali Brown, przełączniki Cherry MX są nieco bardziej responsywne, ale również delikatniejsze, jeśli idzie o wspomniany opór w połowie drogi pracy. A jak to wygląda po stronie specyfikacji?

  • Żywotność do ponad 50 milionów aktywacji
  • Aktywacja klawisza po użyciu 45 gramowej siły nacisku
  • 4 mm droga pracy (aktywacja po 2 mm)

Podsumowanie

GK-701 należy do pewnej na rynku niszy, która oferuje najlepsze przełączniki za najniższą cenę. Oczywiście tracimy na tym podświetlenie w pełnym RGB, metalowe wykończenie obudowy oraz jakąś aplikację, ale są to jednocześnie ustępstwa z rodzaju tych do zaakceptowania.

  1. Klawiatura GK-701
  2. Mysz Clutch GM60
  3. Zestaw słuchawkowy Immerse GH70

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2