WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Powstaje nowy ośrodek testowania samochodów autonomicznych

W kampusie Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze wybudowany zostanie plac do testowania samochodów autonomicznych.

Plany obejmują powstanie ośrodka badawczego, na równi z terenami do testowania pojazdów bezzałogowych oraz infrastruktury miejskiej wspomagającej ich ruch. Projekt, ochrzczony mianem Smart Mobility Test Bed, jest owocem nawiązania współpracy pomiędzy NTU a firmą NXP Semiconductors, która zajmuje się urządzeniami inteligentnymi (między innymi oświetleniem, systemami audio, sensorami ). W przedsięwzięciu będzie zastosowana technologia V2X (vehicle-to-everything), oparta na bezprzewodowej komunikacji samochodów autonomicznych z interaktywnymi elementami otoczenia oraz pomiędzy samymi pojazdami. System będzie umożliwiał zbieranie danych z promienia dwóch kilometrów i ostrzegał o pogarszających się warunkach na drodze, nadjeżdżających pojazdach uprzywilejowanych, niespodziewanych korkach itp.

Uniwersytet zadbał o wersję demonstracyjną technologii – po wyznaczonej części kampusu jeździły trzy samochody autonomiczne, wymieniające się informacjami w czasie rzeczywistym. NTU i NXP podpisały w zeszłym tygodniu kontrakt opiewający na 22 miliony dolarów, dzięki któremu w czterech lat te skromne początki mają przekształcić się w kompleks umożliwiający przeprowadzenie symulacji godzin szczytu z udziałem stu pojazdów bezzałogowych w ruchu, plus pięćdziesięciu na poboczach.

To nie pierwszy poligon doświadczalny do testowania samochodów autonomicznych. Datę 20 lipca tego roku wyznaczono na otwarcie sztucznej mini-metropolii o nazwie M City. Zajmie ona powierzchnię prawie 130 tys. m2, na peryferiach Detroit. Za jej konstrukcję odpowiedzialny jest Instytut ds. Badań nad Transportem z University of Michigan, współpracujący z Fordem, Toyotą i General Motors oraz rządowym Departamentem Transportu Michigan. Warto odnotować jako ciekawostkę, że, według zapowiedzi, ulice tego pseudomiasta zaludnią roboty, odgrywające role pieszych.

Źródło: Spectrum, Bloomberg; Zdjęcie: NTU