WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Testujemy podkładki pod mysz

Ostatnio w redakcji WhatNext zawitało kilka mousepadów. To świetna okazja na zrobienie małego rankingu – w końcu są to tak zbliżone do siebie akcesoria, że diabeł tkwi często w szczegółach. Sprawdziliśmy takie cechy, jak jakość wykonania, wygodę operowania myszą, przyczepność do blatu biurka i ogólny design. Pozostaje mi zaprosić Was do lektury!

Roccat Taito Control (mid-size)

Taito to podkładka bardzo klasyczna w wykonaniu. Producent nie pokusił się o żadne ekstrawaganckie wzornictwo – mamy więc jednolicie czarny materiał, obrębiony jasnoniebieskim obszyciem i niewielkie logo Roccat Taito Control w prawym dolnym rogu. Na plus zaliczyć trzeba gumę – podkładka pewnie trzyma się biurka i trudno ją niechcący przesunąć (choć miałem już okazję testować jeszcze mniej ślizgające się mousepady). Materiał wierzchni jest wyczuwalnie chropowaty, co pozwala na dobre odczytywanie pozycji myszy i (subiektywnie) daje poczucie większej kontroli nad ruchami nadgarstka, oferując wyraźny punkt odniesienia.

Roccat

Steelseries DEX

Dex jest podkładką o klasycznej wielkości, absolutnie minimalistyczną jeśli chodzi o design. Jest… czarna. Cała, nie licząc pomarańczowej gumy (której i tak nie widać) i również czarnego logo w lewym dolnym rogu. Wykonanie z kolei należy do co najmniej bardzo dobrych. Guma trzyma podkładkę na stole tak sztywno, że nawet chcąc ją przesunąć, konieczne jest użycie całkiem sporej siły. Zaletą jest też faktura obszaru, po którym porusza się mysz. Jest chropowata, wykonana z czegoś, co przypomina mieszankę materiału i gumy. Mysz łapie na niej idealnie, a tworzywo jest przyjemne w dotyku, nie powodując dyskomfortu.

Steelseries

Gamdias Nyx Speed

Testowana podkładka szczególnie przykuła moją uwagę designem. Błyszczący, bardzo ciemny fiolet, czarne, solidne obszycie, do tego dwa duże napisy Gamdias (ich charakterystyczną czcionką), i kilka dodatkowych elementów graficznych sprawiają, że podkładka wygląda drapieżnie. Powierzchnia, po której porusza się mysz jest z rodzaju tych śliskich, najbardziej przypadnie więc do gustu tym, którzy używają myszy bardzo dynamicznie (np. do szybkich shooterów). Niestety, mousepad posiada wadę, która z miejsca go dyskwalifikuje: fatalna guma, która prawie wcale nie trzyma podkładki na biurku. Jeden ruch i musimy ją poprawiać, bo się przesunęła.

Gamdias

Xtrac Ripper XL

Ripper XL to uosobienie klasyki w wyglądzie. Jest jednolicie czarna, z niewielkim białym logo w rogu. Żadnych obrębień czy innych dodatków – ma to swój urok, trzeba przyznać. Jak sama nazwa wskazuje, podkładka należy do tych większych, jej wymiary to około 45 cm x 35 cm. Nie ma więc ryzyka, że mysz wyjdzie poza obszar mousepada. Na plus zaliczyć też na pewno trzeba użyte materiały – góra to delikatny, miękki materiał, po którym gryzoń śmiga aż miło, dół z kolei to solidna guma, zapewniająca świetną przyczepność.

Xtrac XL

Xtrac Carbonic XXL

To najdziwniejsza podkładka pod mysz, z jaką miałem do czynienia. W zasadzie, to nie tyle pod mysz, co pod mysz, klawiaturę, telefon, a pewnie zostałoby i miejsce na szklankę herbaty. Carbonic ma bowiem długość ok. 89 cm (!!!). Jest to więc bardziej mata na biurko z funkcją podkładki. Wykonany bardzo elegancko i solidnie, z bokami zabezpieczonymi czarnym obszyciem, mousepad ma delikatny, szaro-czarny, błyszczący wierzch, zapewniający bardzo płynne i komfortowe poruszanie myszą. Obawiałem się, czy niejednolita faktura nie będzie powodowała błędów w odczycie – nic z tych rzeczy, sensor działa z nią absolutnie sprawnie. Mogę się jedynie nieco przyczepić do jakości gumy – ta, choć znośnie trzyma podkładkę, to jednak pozwala na pewne przesunięcia. Z drugiej strony, przy takich wymiarach nie sądzę, by się często one zdarzały.

Xtrac XXL

Podsumowując

Jeżeli najbardziej zależy Ci na przestrzeni roboczej – kupuj w ciemno którąś z podkładek Xtrac. Jeżeli szukasz wciąż dużego, ale bardziej klasycznego, a jednocześnie świetnie wykonanego maousepada – bierz Roccat Taito Control. Wolisz absolutną klasykę najwyższej jakości i nie masz do dyspozycji dużej przestrzeni? Steelseries DEX będzie idealnym wyborem. Jeżeli zaś przedkładasz design ponad idealne przyleganie podkładki do biurka – zakup Gamdias Nyx Speed powinien Ci to zapewnić.