WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Testy silnika rakietowego nowej generacji rozpoczęte

Podczas konferencji Small Satellite w Utah prezes firmy SpaceX Gwynne Shotwell ogłosił, że silnik rakietowy nowej generacji został wysłany do placówki w Teksasie na testy. Silnik ten ma w przyszłości być wykorzystany w promach kosmicznych do transportowania ludzi na Marsa.

Nie ujawniono jeszcze zbyt wiele informacji o samej budowie silnika. Do wiadomości publicznej podano jedynie jego nazwę brzmiącą „Raptor” i zastosowanie. Będzie on zasilał przyszłą wersję rakiety Falcon Heavy budowaną w ramach projektu Mars Colonial Transporter. Szef projektu Elon Musk wyjawił, że silnik jest w stanie produkować ok. 225 tysięcy kilogramów nacisku na starcie, czyli jest on trzy razy potężniejszy niż silnik obecnie zasilający Falcona 9. Ma to umożliwić startowanie statku kosmicznego sto razy większego niż SUV i przewożenie nawet do stu ton ładunku.

Według planów SpaceX pierwszy załogowy lot na Marsa będzie miał miejsce w 2024 roku. Do tego czasu planowane są owiane tajemnicą testy w Teksasie. Jakiego rodzaju są to testy dowiemy się w ciągu kilku miesięcy.