WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

The Washington Post zatrudnił AI

Na dziennikarzy padł blady strach. Jeden z najpoczytniejszych amerykańskich dzienników, The Washington Post, zatrudnił (o ile to odpowiednie słowo) w swojej redakcji algorytm sztucznej inteligencji. Żeby dodać sprawie pikanterii, rozwiązanie mające zastąpić żywych dziennikarzy, zostało wprowadzone przy okazji wydarzenia będącego peanem na cześć ludzkich możliwości – Igrzysk XXXI Olimpiady, odbywających się właśnie w Rio de Janeiro.

Sztuczna inteligencja, nazwana Heliograph, została opracowana specjalnie na zlecenie dziennika. Program ma za zadanie publikować na stronie internetowej oraz specjalnym koncie twitterowym utworzonym przez The Washington Post krótkich notek na temat przebiegu zawodów – głównie wyników rywalizacji w poszczególnych dyscyplinach.

washington-post-olympics-AI
Takimi wiadomościami zajmować się ma sztuczna inteligencja – na razie.

Na razie program nie ma możliwości pisania dłuższych doniesień, recenzji, czy felietonów, jakie można znaleźć zwykle na łamach znanych i szanowanych portali takich jak The Washington Post czy Whatnext.pl. Oficjalnie Amerykanie twierdzą, że AI ma wyręczyć dziennikarzy tylko w najprostszej, najbardziej żmudnej i najnudniejszej części ich pracy, jednak czas pokaże, czy wraz z rozwojem sztucznej inteligencji zawód dziennikarza nie odejdzie do lamusa.

[źródło: futurism.com; grafika: futurism.com, blog.collinsflags.com]