WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Tile- urządzenie dzięki któremu znajdziesz zgubione rzeczy

Zapewne każdemu z was zdarzyło się zgubić klucze, portfel albo inną rzecz, której akurat teraz potrzebujecie. Z myślą o takich sytuacjach zostało stworzone urządzenie Tile, które zlokalizuje wam położenie danego przedmiotu.

Jego historia zaczęła się na wakacje 2013 roku, kiedy to autorzy pomysłu zaczęli zbierać pieniądze na projekt poprzez Kickstarter’a. Początkowo chcieli 200 000$ na wykonanie urządzeń. Udało im się zebrać około 2 600 000$. Niestety, firmie przydarzyły  się opóźnienia i nie zdążyli z obiecaną wysyłką na kwiecień 2014 roku. W tym czasie pojawiło się też wiele konkurencyjnych projektów, które miały wypełnić zapotrzebowanie rynkowe na tego typu sprzęt. Pojawiły się urządzenia takie jak Duet, TrackR, StickNFind oraz Lapa, ale nie były one w stanie zapełnić pustki wywołanej brakiem Tile. Na szczęście pierwsze egzemplarze trafiły do chętnych już pod koniec maja tego roku i użytkownicy są bardzo zadowoleni.

Tile

Tile to mała płytka, która komunikuje się z telefonem za pomocą Bluetooth. Komórka potrzebuje do tego specjalnej aplikacji, która jest dostarczana wraz z urządzeniem. Urządzenie bardzo łatwo jest dołączyć do kluczy, walizki a nawet roweru, dzięki temu, że jest w formie breloczka. To co sprawia, ze urządzenie jest bardzo płaskie, jest także jego wadą.  Bateria, bo o niej mowa, wytrzymuje rok i niestety nie da się jej wymienić. Oznacza to, że po tym czasie będziemy musieli zakupić całkiem nowe urządzenie. Tile jesteśmy w stanie zlokalizować w odległości do 45m. Tymczasem producent deklaruje, że pracuje nad oprogramowaniem, które połączy płytki w rozproszoną sieć. Jeśli w naszym otoczeniu znajdzie się inne urządzenie, nie należące do nas oraz oznaczone jako zagubione, to automatycznie aplikacja wyśle informację do właściciela o jej położeniu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że gdy znaczna ilość osób będzie posiadała oprogramowanie to będziemy mogli znaleźć zgubioną rzecz w każdym miejscu. Ale ma to też poważną wadę, bo może zostać wykorzystane jako nowe urządzenie do śledzenia osób.

Cena Tile na dzień dzisiejszy wynosi 19,95$ za sztukę albo 59,85$ za cztery sztuki. Można go kupić poprzez stronę producenta: www.thetileapp.com. Na Polskie warunki to bardzo dużo, w szczególności że po roku i tak będziemy musieli zakupić nowe urządzenie.

Źródło: http://techcrunch.com/