Większość z nas nigdy nie zobaczy lodowca i może dlatego tak łatwo jest się nam pogodzić z ich stratą, rozliczaną w kosztach ludzkości robiącej swoje interesy.

Jeśli już jednak myślimy o roztapianiu się lodowców, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, jaki będzie to miało wpływ na globalne zasoby wody pitnej (katastrofalne) oraz na poziom mórz (równie nieprzyjemne). Dla tych jednak, którzy doświadczyli piękna lodowca, taka strata znaczy o wiele więcej. Lód to oddzielny ekosystem, niewątpliwie równie ważny co jakiekolwiek inne siedlisko.

Do tej myśli stara się nas przekonać nowy raport Geological Society of America, nazwany Savor the Cryopshere. To właśnie w nim naukowcy z uniwersytetów w Pensylwanii i Ohio oraz organizacji non-profit Extreme Ice Survey, starali się udokumentować poprzez niesamowite fotografie wykonane techniką time-lapse, a także materiały wideo, skalę roztapiania lodowców. Innymi słowy, może obrazy z ziemi przekażą lepiej to, co starano się wyrazić za pomocą zdjęć satelitarnych i wyników badań.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zdjęcie 5

źródło: popsci.com | zdjęcie: travelalaska.com