Titan V to pierwsza konsumencka karta graficzna wyposażona w procesor graficzny z rodziny Volta. Jej specyfikacja i wydajność wskazuje na to, że przyniesie Nvidii kolejną serię udanych GPU.

Wszyscy wiemy, że Nvidia nieustannie nas zaskakuje (w mniej, lub bardziej pozytywny sposób) i tym razem ponownie jej się to udało. Producent niespodziewanie zaprezentował konsumencką kartę graficzną z rodziny Volta, czyli model Titan V, który zasilił szeregi flagowej serii firmy. Jego sercem jest rdzeń GV100, który został wyprodukowany w 12-nanometrowym procesie technologicznym (FinFET+) i składa się z 21,1 miliarda tranzystorów.

Titan V

GV100 posiada 80 bloków SM wyposażonych w 64 rdzeni CUDA każdy. Przekłada się to na 5120 rdzeni CUDA oraz 320 jednostek teksturujących – ilość jednostek renderujących pozostała nieznana. Rdzeń pracuje z częstotliwością 1200 MHz i 1455 MHz w trybie turbo, a za przechowywanie danych odpowiada 12 GB pamięci HBM2 w trzech stosach. Jej taktowanie osiąga efektowne 1700 MHz, a 3072-bitowa magistrala pamięci umożliwia osiągnięcie przepustowości sięgającej 652,8 GB/s.

Cena Titana V wynosząca 2999$ nie jest przypadkiem, ponieważ ten model jest przeznaczony do zadań profesjonalnych. Wskazuje na to np. 640 rdzeni Tensor, które umożliwiają osiągnięcie zawrotnych 110 TFLOPS przy obliczeniach powiązanych z tzw. głębokim uczeniem. Jednak podstawowa moc obliczeniowa sięga ”jedynie” 15 TFLOPS. Co ciekawe, najnowsza propozycja Nvidii posiada złącza NVLink, ale nie obsługuje trybu multi-GPU w jakiejkolwiek formie.

Do pracy będzie wymagać 6-cio i 8-mio pinowej wtyczki, a jej współczynnik TDP wyniesie 250W. Podłączymy ją do wyświetlaczy za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 2.0 oraz trzech DisplayPort w standardzie 1.4.

Źródło: wccftech.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!