Kojarzycie zdecydowanie największą ikoną gier platformowych, która stała się poniekąd maskotką Nintendo? Co ja gadam, i tak znacie już odpowiedź z tytułu i miniaturki. Świętujcie więc z nami 33. urodziny Mario!

Tego wąsatego, pulchnego i zdecydowanie komicznego hydraulika kojarzy zapewne każdy z nas. Jego pierwsza wersja pojawiła się w Donkey Kong z 1981, ale nie w swojej pełnoprawnej krasie. Tamtejszego stolarza, Jumpmana dopiero nazwano później „Mario” (od Mario Segale), który swoją grę otrzymał 13 września 1985 roku. Mowa oczywiście o Super Mario Bros., które okazało się hitem nie tylko w krajach wschodu, ale również w Północnej Ameryce. Tam od razu stała się hitem na oryginalnego NESa, sprzedając się w nakładzie 40 milionów sztuk.

Historia Mario jest jednak ciekawsza, niż mogłoby na to wyglądać. Za jego stworzenie odpowiadał Shigeru Miyamoto, który stworzył go dlatego, że Nintendo nie mogło wykupić praw do kreskówkowego Popeye. Wtedy to w głowie projektanta pojawił się pomysł na charakterystyczną czapeczkę i kombinezon hydraulika. Tak naprawdę Mario jest wersją wspomnianego Jumpmana, ale wystylizowaną tak, aby wokół niej mogła powstać zupełnie nowa marka.

Audi RS5 i bananowy test inspirowany na Mario Kart

Źródło: BGR
Zdjęcia: BGR

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!