WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tokamak, reakcje jądrowe i kamera filmująca w podczerwieni

Dotychczas zajrzenie wewnątrz toroidalnej komory z cewką magnetyczną, zwanej z języka rosyjskiego TOKAMAK było niemożliwe. Przy wszystkich korzyściach z działania tego typu urządzeń, to co działo się w czasie rzeczywistym w ich wnętrzu oraz jak przeprowadzane testy wpływały na kondycję sprzętu, pozostawało niejasne. Amerykańscy naukowcy zdecydowali się zmienić owy stan rzeczy, by przyjrzeć się wnętrzu urządzenia DIII-D, którego konstrukcja została niegdyś zlecona przez Departament Energii rządu Stanów Zjednoczonych.

Nowy system kamer filmujących w podczerwieni ma umożliwić zajrzenie wewnątrz Tokamaka w San Diego i zdiagnozowanie stanu i kondycji urządzenia. Sprzęt jest już bowiem wiekowy, gdyż służy jako narzędzie testów i eksperymentów od lat 80`tych. System kamer umożliwiających szerokokątne obserwowanie wnętrza Tokamaka ma pomóc w sprawdzeniu w których miejscach urządzenie nagrzewa się najbardziej oraz jak rozkłada się energia podczas eksploatacji Tokamaka.

Tokamaki to urządzenia służące do przeprowadzania kontrolowanych reakcji termojądrowych. Komora urządzenia wypełniona jest zjonizowanym gazem, najczęściej deuterem. Następnie prąd elektryczny rozprowadzany jest wokół pierścienia gazu, doprowadzając do coraz częstszych wyładowań. Z czasem jonizacja oraz temperatura stają się na tyle wysokie, że dochodzi do wytrącenia się plazmy, które utrzymywana jest w samym centrum wewnątrz urządzenia dzięki zmiennemu polu magnetycznemu.

Źródło: www.phys.org Zdjęcie: wizualizacja wnętrza Tokamaka DIII-D