12 kwietnia TomTom oficjalnie otworzył nowe biuro w Poznaniu, tym samym umożliwiając firmie dalszy rozwój w zakresie sztucznej inteligencji i machine learning. Specjaliści z tego centrum inżynieryjnego będą ściśle współpracować z Urzędem Miasta Poznania i naukowcami z Politechniki Poznańskiej, aby kształtować przyszłość mobilności.

Firma TomTom założona w 1991 roku przeszła długą drogę, zaczynając od poziomu start-upu i przekształcając się w globalną markę technologiczną, mogącą konkurować z największymi. Firma o holenderskim rodowodzie rozwija innowacyjne oprogramowanie i usługi nawigacyjne, z których korzystają przeróżne aplikacje na całym świecie. Są to wiodące w branży technologie geolokalizacyjne i mapowania, wbudowane systemy nawigacji samochodowej, osobiste urządzenia nawigacyjne i aplikacje nawigacyjne oraz najbardziej zaawansowane systemy telematyczne do zarządzania flotą, a także usługi związane z connected cars.

Tak szeroki zakres działalności wymaga oczywiście solidnego zaplecza informatycznego. Wraz z otwarciem kolejnego centrum inżynieryjnego w Polsce, TomTom zintensyfikował działalność badawczo-rozwojową w naszym kraju. Poznański oddział będzie ściśle współpracować ze specjalistami z Łodzi oraz innymi ośrodkami firmy na świecie. Łódzki odział funkcjonuje od 2008 roku, gdzie przez dziesięć lat początkowy zespół stu osób rozrósł się do niemal 900 specjalistów. Warto oczywiście wspomnieć, że poznańska filia będzie także zaangażowana we wspólne projekty, realizowane z lokalnym samorządem oraz środowiskiem naukowym.

Oddział TomTom w Poznaniu współpracuje także z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania w ramach podejmowania inicjatyw dla uczniów szkół średnich. Ponadto TomTom zorganizował konferencję branżową „Wysoka Wydajność Aplikacji” i będzie kontynuował tego typu działania we współpracy ze środowiskiem IT, inicjując kolejne edycje konferencji oraz aranżując hackathony. Firma do swojego poznańskiego oddziału planuje rekrutować programistów, architektów, inżynierów DevOps, ale także ekspertów IoT, Machine Learning i BigData.

Proces przygotowywania oddziału TomTom w Poznaniu zajął długie i pracowite dziesięć miesięcy. Już na wczesnym etapie rozpoczęto rekrutację i na początku zwerbowano ośmiu pracowników. Dziś zespół liczy zaledwie dwadzieścia osób, ale docelowo firma mierzy w osiemdziesiąt kolejnych miejsc pracy. Niemniej, Harold Goddijn – CEO i współzałożyciel TomTom, podczas wystąpienia na gali otwarcia, podsumował iż rzeczywistość zweryfikuje swoje potrzeby. Odział w Łodzi także początkowo miał liczyć sto osób, a dziś jest dziewięciokrotnie większy. Niewykluczone, że Poznań czeka podobna ekspansja.

Aktualizacja produktów mapowych jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdego dnia do analizy przybywają niewyobrażalne ilości danych, dlatego celem całej firmy jest opracowywanie rozwiązań upraszczających automatyzację procesów tworzenia map. Siedziba główna TomTom znajduje się w Amsterdamie, ale firma posiada już oddziały w 37 krajach. Cyfrowe mapy obejmują 137 krajów, a serwis TomTom Traffic dostarcza bieżące informacje o ruchu drogowym w 69 krajach. Więcej informacji znajdziecie pod adresem www.tomtom.com.

Źródło: materiały prasowe.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej