WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Transatlantyk Festiwal 2015 w pigułce

W piątek, 7 sierpnia wystartowała w Poznaniu 5. jubileuszowa edycja Transatlantyk Festiwal. Autorski projekt Jana A.P. Kaczmarka to festiwal idei. Od samego początku jego filarami są znakomite filmy, najlepsza muzyka oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne. Osiem festiwalowych dni to m.in.: ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, przygotowane wspólnie z Berlinale Kino Kulinarne, jedyna w Polsce Łóżkoteka z Kinem Łóżkowym, Mobilne Kino Škody, unikalne konkursy dla młodych kompozytorów, interesujące Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, SUPERB Evening Gala Otwarcia, Gala Zamknięcia oraz Klub Festiwalowy! W Poznaniu pojawi się m.in. Joe Pantoliano, jeden z najlepszych aktorów charakterystycznych Hollywood. Sponsorem głównym tegorocznej edycji jest ŠKODA.

W ostatnich 5 latach Transatlantyk stał się jednym z najważniejszych i najdynamiczniej rozwijających się festiwali w Europie Środkowej. Kolejne 4 edycje zgromadziły w Poznaniu prawdziwe tłumy. Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Transatlantyk Festiwal 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi.

BEZPŁATNE WYDARZENIA TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015

Transatlantyk od samego początku zapewnia festiwalowej publiczności szeroki dostęp do ambitnej kultury. Podczas jubileuszowej edycji widzowie mają zapewniony nieodpłatny wstęp na seanse w ramach sekcji EKO i Dziecięcy Klub Filmowy w Mutlikinie 51 oraz Kino Trzeciego Wieku w Kinie Rialto. Darmowe wejściówki na wymienione sekcje będą do odbioru w kasach obu kin od g. 15:00 w dniu poprzedzającym seans oraz w dniu projekcji.

Bogaty program Edukacja & Inspiracje jest skierowany do tych, którym nie wystarczają jedynie pokazy filmowe. W tym roku organizatorzy zapraszają zarówno profesjonalistów, jak i amatorów na szereg Master Classes i warsztatów, które poprowadzą uznani polscy i zagraniczni twórcy (m.in. aktor Joe Pantoliano, scenarzysta i reżyser Shem Bitterman, scenograf i dekorator Waldemar Kalinowski, reżyser Maciej Bochniak, charakteryzator Shaune Harrison, kompozytor Curt Sobel, reżyser Simon Curtis, operator Radek Ładczuk).

Nie zabraknie także otwartych dla wszystkich chętnych paneli dyskusyjnych i spotkań, w tym z gwiazdami tegorocznego festiwalu – Joe Pantoliano i Joanną Kulig (sobota, 8 sierpnia). Ponownie przygotowano specjalne warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dla dzieci (z animacji poklatkowej i scenografii filmowej) i młodzieży (4-dniowe warsztaty etiudy filmowej).

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu odbędą się również Talking Piano – prowadzone przez dziennikarza muzycznego Tima Burdena spotkania z kompozytorami Johnem Debney’em i Curtem Sobelem, rozmowy przy kawie „mistrza z uczniem” Coffee with… oraz Q&A – spotkania po filmach z twórcami i ekspertami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia programu edukacyjnego jest całkowicie bezpłatny. Na Master Classes i warsztaty obowiązują jedynie zapisy poprzez stronę internetową festiwalu. Szczegółowy program filaru Edukacja & Inspiracje jest dostępny pod linkiem transatlantyk.org. Natomiast harmonogram wydarzeń edukacyjnych zaplanowanych w kolejnych 8 dniach festiwalu można pobrać na pod tym adresem.

Jedną z największych atrakcji festiwalu jest Transatlantyk: Mobile Kino ŠKODY, które w tym roku zawita do Poznania z aż siedmioma projekcjami. Wstęp na wszystkie pokazy festiwalowego kina plenerowego, które odbędą się  od 7 do 13 sierpnia o g. 21:30, jest bezpłatny. Listę miejsc, które odwiedzi podczas jubileuszowego festiwalu filmowa Škoda Yeti, wraz z seansami filmowymi można znaleźć na transatlantyk.org/skoda.

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników muzyki filmowej na widownię Sali Wielkiej CK Zamek na otwarte przesłuchania uczestników konkursów kompozytorskich. W środę, 12 sierpnia o g. 14:00 odbędą się eliminacje, a 13 sierpnia o g. 9:00 finał konkursu natychmiastowej improwizacji (Transatlantyk Instant Composition Contest). W czwartek o g. 14:00 o zwycięstwo powalczą natomiast finaliści konkursu muzyki filmowej (Transatlantyk Film Music Competition). Laureatów konkursów poznamy 14 sierpnia w trakcie Gali Zamknięcia festiwalu. Informacje o konkursach są dostępne na transatlantyk.org.

Do 14 sierpnia na poznańskim Placu Wolności na dzieci, młodzież i dorosłych czekają bezpłatne atrakcje Łóżkotekiwykłady Uniwersytetu SWPS i Collegium Da Vinci, słuchowiska, czytelnia filmowa, łóżkowe biuro, gry i zabawy dla dzieci, randki oraz sesje fotograficzne.

Transatlanty Festiwal 2015

Od 7 sierpnia do końca festiwalu kultowe zielone schody zaprowadzą do otwartego dla wszystkich Klubu Festiwalowego (Przylądek Arkadia +1), przygotowanego dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Silent Disco będzie można bawić się codziennie od g. 22.00 aż do 4:00 rano.

NAJLEPSZE ŚWIATOWE KINO W POZNANIU!

Program filmowy to najmocniejsza strona festiwalu, od samego początku ciesząca się ogromną popularnością wśród jego uczestników. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe oraz Kino Rialto – zaproszą w tym roku na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, takich jak: Panorama, DOCS, Niezależni, Sacrum, EKO, Konfrontacje, Sezon, Oscary 2015, Sport, Retrospektywa, Dziecięcy Klub Filmowy, Kino Trzeciego Wieku, Kino Klasy B i inne szaleństwa, Pokazy Specjalne oraz Kino Kulinarne. Podczas tegorocznego festiwalu w Poznaniu odbędzie się także kilkadziesiąt pokazów plenerowych, przygotowanych w ramach Kina Łóżkowego na Placu Wolności oraz Mobilnego Kina Škody.

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes „Dheepan” – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Pokaz filmu w Poznaniu będzie pierwszym w Europie po Festiwalu w Cannes. Swoją polską premierę będą miały na Transatlantyku również tak wybitne obrazy jak: „Slow West” czy najnowszy film Guy’a Ritchie’ego „Kryptonim U.N.C.L.E.”. Oprócz tego na festiwalu zobaczymy: nagrodzonego w Cannes „Syna Szawła” i „Moją matkę” oraz „45 lat” z brawurowymi rolami Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a, docenionymi na tegorocznym Berlinale.

Szczegółowy program pokazów filmowych TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015 do pobrania pod linkiem transatlantyk.org.

W trakcie tegorocznego festiwalu po raz piąty zagości w Poznaniu Kino Kulinarne. Od 9 do 13 sierpnia na festiwalową publiczność czeka 5 wyjątkowych, bo połączonych z kolacjami, seansów filmowych. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało przygotowane dzięki współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie. Kuratorem berlińskiego i poznańskiego programu jest Thomas Struck. Na projekcje filmowe organizatorzy zapraszają widzów na g. 18.30 do Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek. Kolacje, serwowane przez najlepszych w Polsce szefów kuchni, odbędą się natomiast w restauracji Concordia Taste. Kino Kulinarne odbędzie się w tym roku dzięki uprzejmości oraz wsparciu sieci supermarketów „Piotr i Paweł”, restauracji Concordia Taste, Gault&Millau Polska, Winosfery, Emilio Moro Bodegas oraz José Pariente Rueda.

GALA ZAMKNIĘCIA

Festiwalowe wydarzenia zwieńczy już tradycyjnie Gala Zamknięcia, która odbędzie się w tym roku 14 sierpnia o g. 19:50 w Auli UAM. Podczas uroczystości, transmitowanej na żywo w NINATECE oraz retransmitowanej w TVP Kultura, przyznana zostanie nagroda publiczności dla najlepszego filmu festiwalu – TRANSATLANTYK Audience Award. W trakcie Gali zostaną także ogłoszeni zwycięzcy konkursów dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest 2015 oraz Transatlantyk Film Music Competition 2015. Część koncertową wieczoru wypełnią muzyczne interpretacje utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu laureatów tegorocznych Paszportów Polityki – zespołu Kwadrofonik, oraz występ Aleksandra Dębicza, laureata pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, który zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

logo poziome

Informacje o biletach na Kino Kulinarne oraz na festiwalowe Gale na www.ebilet.pl. Bilety na sekcje filmowe do nabycia w kasach oraz na stronach internetowych festiwalowych kin. Karnet na 15 filmów w Multikinie 51 (w cenie 180 zł) jest dostępny jedynie w kasie tego kina (ul. Królowej Jadwigi 51).