Nie wiem jak to się stało, że Rosjanie wpadli na to prędzej niż Google, ale nowa funkcja translatora Yandex pomoże nam lepiej zrozumieć język… elficki. Wystarczy, że wpiszemy na stronie coś w jednym z 66 języków i uzyskamy słowa “ludzi z długimi, szpiczastymi uszami”.

Z okazji daty urodzin twórcy Władcy Pierścieni – J.R.R. Tolkiena (3 stycznia), rosyjska wyszukiwarka Yandex postanowiła 15 stycznia (lekkie opóźnienie), zaaplikować do swojego translatora opcję tłumaczenia na język Sindarin, czyli ten którym posługują się elfy w uniwersum wspomnianych książek. Firma twierdzi, że funkcja została wprowadzona po tym jak jej pracownicy “dokładnie przeanalizowali elfickie manuskrypty”, a przy okazji Yandex szuka też osoby, która posługuje się tym dialektem jako ojczystym.

Sam elficki wyświetlany jest przy pomocy skryptu, który również stworzył Tolkien – Tengwar. Z ciekawostek warto też dodać, że Sindarin powstał na podstawie walijskiego z pożyczeniami ze starego angielskiego oraz staronordyjskiego.

Link do zabawy translatorem znajduje się tutaj.

[źródło i zdjęcie: rbth.com]

    Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!