[Notka sponsorowana]

Dlaczego lepiej ćwiczyć pod okiem profesjonalisty, niż w samotności? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Trener personalny po pierwsze zna technikę i sposób wykonywania ćwiczeń oraz wie jak dobrać zestaw odpowiedni dla potrzeb konkretnego klienta. Po drugie, posiada doświadczenie w doradzaniu i motywowaniu. Jednakże, nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Ludzie mają różne upodobania i preferencje. Nie każdemu odpowiada trenowanie pod okiem zawodowca. Dla wielu jest to onieśmielające i deprymujące. Niemniej jednak, coraz więcej klubów fitness w Warszawie, (a w tej chwili już prawie każdy), oferują treningi personalne. Jakie są ich podstawowe wady i zalety?

Wady treningu personalnego

Za trening personalny należy zapłacić. Często jest to suma wysoka, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Szczególnie wtedy, gdy chce się ćwiczyć z trenerem podczas więcej niż paru treningów. Natomiast dla osób, które chcą tylko dowiedzieć się o sposobach i technikach ćwiczeń, warszawskie kluby fitness wychodzą naprzeciw organizując promocje lub konkursy, w których można wygrać spotkanie z trenerem personalnym. Wiele siłowni oferuje również darmowy trening dla nowych klientów, na których trener prezentuje obsługę sprzętów oraz pokazuje w jaki sposób wykonywać ćwiczenia i jak dobierać obciążenia.

Na indywidualnych zajęciach z trenerem można czuć się nieco skrępowanym – zwłaszcza na początku. Dzieje się tak dlatego, bo trzeba obcej osobie przyznać się do prowadzonego trybu życia, diety i przy niej wykonywać ćwiczenia, które szczególnie podczas pierwszych spotkań wychodzą bardzo nieporadnie. Nie wszyscy czują się wówczas komfortowo ćwicząc w obecności osoby z idealnie wyrzeźbionym ciałem, dla której wysiłek to chleb powszedni. Wydaje się jednak, że nie ma powodów do strachu. Na pewno nie można się spodziewać, że będą się z nas naśmiewać lub patrzeć z pogardą.  Nic bardziej mylnego. To są profesjonaliści, którym zależy przede wszystkim na udzieleniu pomocy klientom. Można powiedzieć, że są swojego rodzaju lekarzami (z tajemnicą lekarską włącznie). Poza tym, kto normalny naśmiewa się z ludzi, którzy dostrzegają swój problem z wagą lub muskulaturą i zaczynają go naprawiać? Im należy bić brawo!

Zalety treningu personalnego

Zdecydowanie największym plusem przemawiającym na korzyść treningu personalnego jest fakt, że jest on źródłem motywacji. Jedni będą zmotywowani samym faktem wydania na to pieniędzy i chęcią uniknięcia straty w tym zakresie. Inni tym, że nie ćwiczą sami oraz tym, że ktoś im nieustannie mówi, że dadzą radę. Innych może motywować wygląd wypracowany przez trenera. Niezależnie od powodu, który nas skłania do ruszenia się z domu i pójścia na trening, najważniejsze jest to, że w ogóle mamy jakąś motywację i coś ze sobą robimy.

Jak widać, treningi personalne są rzeczą dobrą i korzystną. Są również powszechne, w końcu w 90% klubów fitness w Warszawie możemy znaleźć w ofercie indywidualne zajęcia z trenerem. Nie należy się wstydzić czy stresować tym, że będziemy musieli opowiedzieć obcemu człowiekowi o naszej wadze czy przyznać się do marzenia o muskułach Arnolda Schwarzeneggera. Chodzi przecież o to, że dążymy do tej idealnej, zdrowej i wymarzonej sylwetki oraz do zadowolenia z samych siebie.

[Notka sponsorowana]