WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Tribot – czterogramowy „robot-origami”, podskakujący pod wpływem ciepła

Szwajcarskie laboratorium École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) posiada dość oryginalną specjalizację – otóż ich domeną są roboty zmieniające swój kształt, „składające się” w stylu papierowych, japońskich ozdób zwanych wszystkim pod nazwą „origami”. Mały, ważący zaledwie cztery gramy robocik – Tribot – potrafi się „czołgać”, podskoczyć na siedem razy większą wysokość niż własna, a potem z powrotem kontynuować czołganie. A to wszystko bez żadnych przerw i przestojów.

Jako że inżynierowie robotycznego laboratorium nie mogli oczywiście użyć typowych motorków do wprawienia urządzenia w ruch (byłyby zbyt ciężkie w przypadku tak niewielkiej konstrukcji), do budowy sprężyn i siłowników użyli tzw. stopu z pamięcią kształtu (z ang. SMA – Shape Memory Alloy) z tytanu i niklu. Tribot „pełznie” dzięki podgrzewaniu tych części prądem elektrycznym – ciepło powoduje nawrót ich „pamięci” i w konsekwencji zmiany formy danego elementu, co skutkuje ruchem.

Na tym etapie Szwajcarzy nie mają jeszcze na myśli jakichś konkretnych zastosowań tegoż zmyślnego urządzonka. Jego zaletą jest niewątpliwie łatwość z którą można w dowolnym środowisku złożyć je w całość, jak to ujął szef projektu, Jamie Paik „niczym mebel z Ikei”. Masowa produkcja również nie jest kosztowna. Po dołączeniu np. kamery, lub czujników takiego papierowego malucha można wykorzystać np. do zbierania danych lub monitoringu.

Na poniższym wideo możemy obejrzeć Tribota (i posłuchać dyskusji na jego temat), oraz obejrzeć kolejny projekt naukowców – czteronogiego „Crawlera” (czyli Pełzacza):

[źródło i zdjęcie: engadget.com]