WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Trump uważa, że nakłoni Apple do budowy wielkiej fabryki w USA

We wtorkowym wywiadzie dla New York Times, prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, powiedział, że postara się nakłonić Apple do budowy wielkiej fabryki w USA.

Cały wywiad dostarczył wielu interesujących informacji na tematy, o których było głośno w czasie kampanii prezydenckiej. Donald Trump zapowiedział między innymi, że nie będzie ścigał drogą sądową swoją byłą rywalkę o fotel prezydenta, Hillary Clinton. Co interesuje nas jednak bardziej, to rozmowa Trumpa z dziennikarzem Thomasem Friedmanem, w czasie to której nowo-wybrany władca przedstawił swoje plany na zmniejszenie bezrobocia w USA poprzez uruchamianie fabryk.

FRIEDMAN: Czy martwi Pana, że choć może uda się wybudować fabryki w Stanach Zjednoczonych, stanowiska ludzi zostaną zajęte przez roboty?

TRUMP: Tak się zdarzy, więc będziemy produkować i roboty [śmiech].

TRUMP: To duża sprawa, roboty też będziemy tworzyć. Aktualnie, nie produkujemy ich za dużo. Tak właściwie, to niczego nie produkujemy, ale z całą pewnością się to zmieni. To znaczy, spójrz, robotyka staje się coraz większa i z pewnością w to wejdziemy. Będziemy dysponować większą liczbą fabryk, nie możemy po prostu stracić 70 tysięcy zakładów. Nie możemy. Musimy zacząć tworzyć rzeczy.

Wiele osób może się oczywiście nie zgodzić ze zdaniem prezydenta, jakoby Stany Zjednoczone „nie produkowały niczego”, bo zgodnie z tym, na co wskazują zapiski Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis, produkcja jest na najwyższym poziomie od dekady, ale taki stan rzeczy USA nie zawdzięcza dużej ilości pracowników.

Następnie, Donald Trump streścił swoją rozmowę z CEO Apple – Timem Cookiem:

…powiedziałem mu – „Tim, wiesz, że dla mnie dużym osiągnięciem będzie namówienie Apple do budowy wielkiej fabryki w Stanach Zjednoczonych lub więcej niż jednej. Zamiast iść do Chin, do Wietnamu i innych miejsc, w których to zazwyczaj produkujecie swoje wyroby, robilibyście to tutaj”. Tim odpowiedział, że to rozumie, a ja kontynuowałem: „Postaramy się was jakoś do tego zachęcić i myślę, że ostatecznie się na to zdecydujecie. Mamy zamiar wprowadzić dużą obniżkę podatków dla korporacji i to powinno was zadowolić”. Jednakże jeżeli mamy zamiar obcinać podatki, musimy uporać się z przepisami, bo to one uniemożliwiają rozpoczęcie tego procesu. Niezależnie od tego, czy jesteś liberałem, czy konserwatystą, jestem w stanie przekonać Cię, że niektóre przepisy są idiotyczne. Obecnie firmy nie mogą rozpocząć działalności, nie mogą się rozwijać, duszą się.

Czy uważacie, że kierunek nakreślony w powyższym wywiadzie z Donaldem Trumpem jest odpowiednim dla Stanów Zjednoczonych? Czy budowa fabryk okaże się kluczem do rozwiązania problemów, jakie obrał sobie na cel nowy prezydent? Dajcie nam znać w komentarzach!

źródło: arstechnica.com | zdjęcie: nationalreview.com