WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Tunel-cieplarnia powstały pod śniegami Hiszpanii

To, co widzicie powyżej nie jest typową widokówką z hiszpańskich gór Sierra Nevada („Śnieżysty Łańcuch”). Gdy śniegi pokrywające szczyty cofają się na wiosnę, topią się zarówno z od góry, jak i… od dołu. W efekcie powstają tunele, które w pewnym sensie przypominają plaster miodu. Warstwa śniegu i lodu staje się coraz cieńsza i w efekcie działa niczym szklarnia – przepuszcza istotną część światła, ożywiając tym samym pogrzebaną dotychczas trawę.

Fotograf Ugo Mellone postanowił zapuścić się w hiszpańskie góry, po to by uwiecznić to wyjątkowe zjawisko w obiektywie. Powyższe zdjęcie dostało się do finałów londyńskiego konkursu Wildlife Photographer of the Year w kategorii „Land”.

Uchwycenie odpowiedniego ujęcia nie było łatwe. Przede wszystkim tunele dość szybko topnieją. Ponadto formują się na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza.  Ale, jak twierdzi Mellone, to tylko dodaje fotografii uroku:

Jestem zadowolony z tego, że zrobiłem to zdjęcie w dzikim i odizolowanym miejscu i że ciężko pracowałem, by to osiągnąć. Podoba mi się uczucie tajemnicy, które budzi, oraz to, że pokazuje proces – proces topnienia śniegu w potok, co pozwala rosnąć roślinom na brzegu.

Lwia część krajobrazu gór Sierra Nevada jest jałowa, więc łąki nad strumieniami są domem dla wielu miejscowych roślin.

Chcę pobudzić ciekawość na temat środowisk, gdzie tego typu tunele mogą powstawać. I o tym co jest na końcu tunelu.

mg22830442.500-1_800

[źródło: www.newscientist.com grafika: Ugo Mellone via newscientist.com via www.wildphoto.it]