WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Turystyczna rakieta Jeffa Bezosa gotowa do startu

Wraz z ukończeniem budowy silnika BE-3, do startu szykuje się również New Shepard firmy Blue Origin LLC, należącej do Jeffa Bezosa.

Ten dżentelmen wsławił się choćby założeniem serwisu Amazon.com. Teraz zaś – jak to ostatnio bywa wśród biznesmenów, takich jak choćby Elon Musk – postanowił zwrócić się w stronę gwiazd. Jego idea to uruchomienie turystycznych przelotów w kosmos, zaś aby osiągnąć ten ambitny cel skonstruowany został statek New Shepard.

 

Do jego zadań należeć będzie transport do trzech pasażerów w przestrzeń kosmiczną w celach stricte turystycznych, lub przewożenie ładunków (na przykład na Międzynarodową Stację Kosmiczną), wśród których przewiduje się na przykład satelity (uruchamiane z powierzchni New Shepard).

Prezes Blue Origin, Rob Meyerson, nie sprecyzował jednak kiedy dokładnie takowe loty miałyby się odbyć, zwłaszcza, że statek ma odbyć co najmniej kilkanaście bezzałogowych startów, aby udowodnić swoją sprawność. Dodatkowo, nawet jeśli testy zakończą się sukcesem, New Shepard będzie musiał dodatkowo zawalczyć o Commercial Resupply Contract, a więc umowę o zaopatrywanie dla NASA.