[Artykuł sponsorowany]

Podczas wyboru pomiędzy tuszem oryginalnym i zamiennikiem, najważniejszym kryterium wydaje się być cena. Zamienniki są oczywiście znacznie tańsze od oryginałów, choć opłacalność ich zakupu bywa czasami kwestionowana. Na pytanie zawarte w tytule nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi – wszystko będzie zależało od tego, czy bardziej interesuje nas jakość wydruku, oszczędność czy bezpieczeństwo sprzętu.

Tusze oryginalne

Największą zaletą oryginalnych tuszów jest stuprocentowe dopasowanie ich właściwości fizycznych do budowy drukarki. Dzięki temu nie tylko osiągamy jakość wydruku, która w przypadku zamienników jest nie do pomyślenia, ale również nie musimy obawiać się o jakiekolwiek problemy z działaniem sprzętu. Stosowanie oryginalnych tuszów bywa też często wymagane gwarancją – jeśli zdecydujemy się na zamiennik, wówczas w momencie awarii może się okazać że na naprawę lub wymianę drukarki na nową nie mamy co liczyć. Minusem tuszy oryginalnych jest stosunkowo wysoka cena, która zdaniem wielu ekspertów nie jest adekwatna do różnicy w jakości wydruku.

Zamienniki i awaryjność drukarek

Podstawowym mitem na temat zamienników, który należałoby obalić, jest twierdzenie, że mają one katastrofalny wpływ na sprawność drukarki. Rzeczywiście – w przypadku drukarek bez zintegrowanej głowicy najtańsze zamienniki mogą powodować zabrudzenie i w niektórych przypadkach trwale uszkodzić głowicę, dotyczy to jednak przede wszystkim zamienników typu „no name”. Tusze pochodzące od renomowanych producentów, takie jak chociażby tusze do drukarki Brother,zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży są pod tym kątem dokładnie testowane, Jeśli dany kartridż zamontujemy do jednego z modeli wymienionych na opakowaniu jako kompatybilne, wówczas nie musimy obawiać się jakichkolwiek problemów z działaniem.

Wydajność

W większości przypadków oryginalny tusz będzie bardziej wydajny od zamienników, zdarzają się jednak produkty, które wyprzedzają pod tym względem oryginały i to znacznie. Bywa, że oryginalny kartridż ma przewidywaną wydajność na poziomie powiedzmy 600 stron wydruku, gdy tymczasem na rynku da się znaleźć zamiennik o wydajności  nawet dwukrotnie wyższej. Jeśli do tego zamiennik jest tańszy, wówczas łatwo przeliczyć która z opcji okaże się bardziej opłacalna. Polskie prawo nie nakłada jednak na producentów tuszu obowiązku informowania klienta o przewidywalnej wydajności, dlatego też informację tę da się znaleźć tylko w przypadku tych tuszów, w przypadku których parametr ten znajduje się na ponadprzeciętnym poziomie.

Rodzaj tuszu

Jeśli chcemy mieć pewność co do tego, że zastosowany tusz będzie kompatybilny z naszą drukarką, oryginał zagwarantuje nam to w stu procentach. Jeśli jednak zdecydujemy się na zamiennik, powinniśmy sprawdzić na stronie producenta drukarki kody tuszów które będą się do danego modelu nadawały. Poszczególne typy tuszów różnią się między sobą właściwościami fizycznymi, między innymi gęstością czy czasem schnięcia, dlatego nie każdy może nadawać się do wszystkich urządzeń.

[Artykuł sponsorowany]