Dotychczas naukowcy uważali, że za powstawanie pamięci odpowiada praca znajdujących się w hipokampie grup podobnych do siebie komórek nerwowych. Jednak badacze z Columbia University Medical Center oraz New York University zaprezentowali właśnie w piśmie Science badanie mogące dowodzić, że jest inaczej – proces powstawania pamięci jest bardziej złożony i biorą w nim udział dwa różne rodzaje neuronów.

Amerykanie postanowili zbadać aktywność mózgów szczurów uczących się poruszania w labiryncie. Najpierw zwierzęta przemierzały labirynt, po czym w czasie drzemki, kiedy gryzonie porządkowały wspomnienia z całego okresu aktywności, naukowcy mierzyli pracę poszczególnych neuronów znajdujących się w ich mózgach. Badacze skupili się przy tym na komórkach nerwowych znajdujących się w hipokampie, czyli obszarze odpowiedzialnym właśnie za powstawanie pamięci.

Szczególną uwagę Amerykanie zwrócili na skupiska tzw. „place cells”, czyli neuronów aktywnych w czasie powstawania i przywoływania wspomnień związanych z lokacją. Okazało się, że obserwując te struktury w mózgu w fazie snu odpowiadającej za organizację pamięci, można dojrzeć jednoczesną aktywność dwóch znacznie różniących się od siebie grup neuronów – wolno i szybko odpalających.

Te pierwsze, znacznie bardziej plastyczne, ulegają największym zmianom kiedy w mózgu szczura powstają nowe wspomnienia. Jednak druga, mniej plastyczna grupa, również w jakiś sposób uczestniczy w powstawaniu wspomnień. Ta współpraca w hipokampie zaskoczyła badaczy, bo spodziewali się, że za powstawanie pamięci odpowiadać będzie jeden, ściśle określony typ neuronów. Teraz pozostaje tylko sprawdzić, czy mamy do czynienia z wyjątkiem dotyczącym wspomnień o miejscach, czy raczej z powszechnie obowiązującą regułą.

[źródło i grafika: arstechnica.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej