Uber Technologies Inc. coraz poważniej zajmuje się tematem sztucznej inteligencji. Usługa dysponowania kierowcami tworzy nowy dział w firmie, który ma opracować technologię, która spróbuje nauczyć komputery myśleć jak ludzie. Najpierw jednak potrzebują zgody na nabycie Geometric Intelligence Inc., nowojorskiego, raczkującego dopiero startupu, pracującego nad sztuczną inteligencją.

Uber mówi, że mógłby przenieść 15-osobowy skład Geometric Intelligence Inc. do swojego rodzinnego San Francisco, tworząc uber AI Labs. Celem ma być poprawienie swojej usługi, w tym precyzyjniejsze określanie położenia kierowcy i czasu przejazdu. Nowa jednostka ma się skoncentrować w szczególności na oprogramowaniu do autonomicznych aut, których temat Uber ma nadzieję znacząco rozwinąć w nadchodzących latach.

„Będziemy się skupiać na samochodach niepotrzebujących kierowcy” – powiedział Gary Marcus, prezes Geometric Intelligence, profesor psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Dr Marcus, który pokieruje nową jednostką, oraz sam Uber odmówili ujawnienia warunków sprzedaży.

Firmy technologiczne z Krzemowej Doliny skupiają się mocniej na sztucznej inteligencji, w nadziei na automatyzację większej ilości oprogramowania, żeby mogły one dokładniej przewidywać potrzeby klientów i, powiedzmy, dostarczać więcej taksówek do niektórych dzielnic, filtrować nowe historie, zamawiać więcej sprzętu lub poprawić wyniki wyszukiwania. Eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji są pożądane przez firmy technologiczne, które wydobywają talenty z uniwersytetów i od innych firm.

Misją Uber AI Labs będzie opracowanie technologii, która sprawi, że autonomiczne samochody będą wydajniejsze. Obejmie ona poprawę prognozy ruchu drogowego, zrozumienia obrazu oraz języka. Ostatnimi czasy maszyny stały się mistrzami w charakteryzowaniu obiektów, powiedział dr Marcus, ale nie są tak dobre w rozumienie zmieniających się warunków – a zdolność będzie niezbędna do osiągnięcia w pełni autonomicznych pojazdów.

Uber, który został w tym roku wyceniony przez inwestorów na 68 mld $, testuje własny autonomiczny pojazd transportujący regularnych klientów w Pittsburghu, gdzie znajduje się laboratorium koncentrujące się na rozwoju tej technologii. W sierpniu Uber nabył Ottomotto LLC, startup znany jako Otto, który wykonuje autonomiczne ciężarówki długodystansowe.

Uber, tak samo jak inni, wierzy, że pojazdy autonomiczne mogą ostatecznie zastąpić te prowadzone przez ludzkich kierowców, co pozwoli zmniejszyć kosztów pracy i wpłynie na wydajniejszy wybór tras. Znajomość lokalizacji odbioru pasażera z dokładnością do kilku metrów może pomóc zaoszczędzić cenny czas przejazdu, umożliwiając wykonanie większej ilości kursów w ciągu dnia.

Uber AI Lab rozpocznie „agresywne” zatrudnianie, jak powiedział dr Marcus. W odpowiednim momencie może otworzyć biuro w Wielkiej Brytanii. Uber AI Lab rozpocznie rekrutację w tym tygodniu na konferencji Neural Information Processing Systems w Barcelonie, obleganym spotkaniu miłośników uczących się maszyn.

„Będziemy mieli okazję zrobić podstawowe badania, które współgrają z misją Ubera. To jest to, dzięki czemu naukowcy tacy, jak my, są podekscytowani”, powiedział dr Marcus, który przeniósł się do San Francisco przy zachowaniu przynależności do NYU.

Geometric Intelligence jest jedną z ponad 200 firm uczestniczących w wolnym od podatków programie odbywającym się w stanie Nowy Jork. Celem władz stanu jest wspieranie startupów, a zobowiązały się zainwestować $ 115.000 i utworzyć 42 nowe miejsca pracy. Firma prawdopodobnie utraci swój status, gdy opuści stan.

Źródło: wsj.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej