WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Udało się sztucznie wyhodować dorosłe neurony

Na University of Pennsylvania naukowcom z Institute for Regenerative Medicine udało się wyhodować komórki, których nie otrzymano nigdy wcześniej. Mowa o dorosłych, można wręcz powiedzieć, że „starych” neuronach.

Chociaż uczonym udawało się już wcześniej otrzymywać hodowle komórek nerwowych na szalkach Petriego, to były to komórki młode, embrionalne. Wynika to z metody, jaką stosowano do ich otrzymania. Pobierano bowiem od pacjenta fragment skóry, po czym komórki „odmładzano” zmieniając je w macierzyste, podobne do embrionalnych. Dopiero z komórek macierzystych uzyskiwano następnie neurony.

W nowej metodzie nie ma pośredniego etapu komórek macierzystych i komórki skóry zmieniane są bezpośrednio w neurony. Dzięki temu nie tracą pamięci o swoim wieku i zachowują się podobnie do komórek nerwowych pobranych bezpośrednio z mózgu dorosłej osoby. Wiek biologiczny komórek zweryfikowano porównując je do pochodzących z autopsji próbek tkanki nerwowej 19 osób zmarłych w różnym wieku – od okresu niemowlęcego do późnej starości (89 lat). Zaawansowany wiek sprawia, że takie komórki są idealnym materiałem do badań nad chorobą Alzheimera, Parkinsona, czy innymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi.

[źródło i grafika: technologyreview.com]