Od dawna wiadomo, że jesteśmy stworzeniami bardzo złożonymi i poszczególne układy naszego organizmu wpływają na siebie nawzajem w skomplikowany sposób. Działanie to nie omija oczywiście mózgu, który okazuje się bardzo podatny na sygnały płynące z innych części naszego ciała. Wiemy na przykład, że skład mikroflory żyjącej w naszym przewodzie pokarmowym może wpływać na nasze zachowanie. Teraz okazuje się, że bardzo ważny wpływ na mózg wywiera układ immunologiczny.

Choć można było już wcześniej coś podejrzewać, patrząc na to, jak głęboki wpływ na zachowanie przedstawicieli płci męskiej może mieć zwykłe przeziębienie, to badacze z University of Massachusetts Medical School twierdzą, że odkryli coś znacznie poważniejszego. Okazuje się że układ odpornościowy może mieć znaczny wpływ na zachowania społeczne. Odkrycie to może mieć, jak twierdzą jego autorzy, znaczenie m.in. w badaniach nad autyzmem i schizofrenią.

O ile badania, zwyczajowo, przeprowadzono na myszach, to należy pamiętac o tym, że te sympatyczne gryzonie są nie tylko stosunkowo blisko spokrewnione z naczelnymi, ale również o tym, że podobnie jak ludzie, zwierzęta te prowadzą bogate życie społeczne.

Eksperyment przeprowadzony przez amerykanów badał wpływ interferonu gamma (ważny mediator odpowiedzi immunologicznej), a właściwie jego braku, na zachowanie myszy. Okazało się, że mózgi genetycznie zmodyfikowanych myszy, niezdolnych do wytwarzania tej cytokiny, pracują zupełnie inaczej od mózgów zwierząt zdrowych.

Hyperactive brain
Po lewej aktywność mózgu zdrowej myszy, po prawej – myszy z brakującym interferonem gamma

Mózgi myszy pozbawionych interferonu wykazywały znaczną hiperaktywność, co powodowało zaburzenia pracy ich rejonów odpowiedzialnych za zachowania społeczne. Zwierzęta takie unikały kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, co jest dla zdrowych osobników zupełnie nie do pomyślenia. Co ważne, kiedy brakujący interferon podawano im dożylnie, praca mózgu wracała do normy.

Taka zależność zachowań społecznych od prawidłowo funkcjonującego układu immunologicznego ma oczywiście swoje ewolucyjne uzasadnienie. Każdy kontakt z przedstawicielami własnego gatunku to bowiem nie tylko potencjalne korzyści, ale też niebezpieczeństwo zarażenia się od nich niebezpiecznymi patogenami. O nowoodkrytej roli jaką pełni układ immunologiczny badacze postanowili opowiedzieć także w krótkim filmie, który można obejrzeć poniżej.

[źródło i grafika: gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej